Somer Dersi 23-24 Şubat’ta ODTÜ’de

Somer Dersi 23-24 Şubat’ta ODTÜ’de

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümü, 1998’den beri kurucusu Prof. Dr. Tarık Somer anısına, Tarık Somer Eğitim Vakfı’nın ve öğretim üyelerinin katkılarıyla Somer Dersi’ni düzenliyor. Alanında uzman bilim insanlarının araştırmalarını anlattığı derslerin bu yılki konuğu Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nicholas L. Abbott.

Abbott, bu yıl iki ayrı ders verecek. 23 Şubat saat 09.30’da ODTÜ KKM A Salonu’nda “Design of Soft Materials using Liquid Crystallinity”, 24 Şubat saat 09.30’daysa “Understanding the Influence of Chemical Nanopatterns oh Hydrophobic Interactions” sunumuyla Kimya Mühendisliği Z-17’de olacak.

 

Tarık Somer Kimdir?

Prof. Dr. Tarık Somer, ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü’nün kurucusu, ayrıca modern kimya mühendisliği eğitimini ilk kez Türkiye’de uygulayan eğitimcidir.

Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini sırasıyla RPI, MIT ve University of Maryland’den alan Somer, 1954 ile 1956 yılları arasında Dupont’ta Ar-Ge mühendisi olarak çalışmıştır. 1957 yılında ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü kurucusu olarak görev yapmıştır. 1974-76 yılları arasında ODTÜ, 1982-87 yılları arasında Ankara Rektörlüğü görevlerinde bulunmuştur. 1984-85 yıllarında ise Türkiye Üniversiteler Birliği Başkanlığı yapmıştır. UNESCO’da baş teknik danışman olarak görev yapan Prof. Somer’in Uganda’daki üniversite sisteminin kurulmasında önemli katkıları olmuştur. Technische Hochschule Darmstadt’ta misafir öğretim görevlisi olarak görev almıştır. Tarık Somer, birçok önemli profesyonel topluluğa üyeliğinin dışında,  Avrupa Üniversiteleri Rektörler Birliği’nin de üyeliğini yapmıştır.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın