Anime’ye Giriş 101

Anime’ye Giriş 101

by -
0 121

Kısaca Anime kültürüne ilk bakış.

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Hayatınızın her alanında karşılaşabileceğiniz ve dünya çapındaki takipçi ve izleyici sayısı giderek hızlı bir şekilde artan bir trenddir anime. Öncelikle animenin çocuklar için bir çizgi film türü olduğu anlayışının yanlış olduğunu belirtmeliyim. Peki o zaman anime nedir? Anime çoğunlukla Japon manga (çizgi roman) ve light novel’a (anime tarzı süslenmiş roman) dayanarak çizilen ve gençlere hitap eden çizgi filmlerdir. Çoğunlukla hitap kitlesi genç erkekler olsa da çok çeşitli kesimlere hitap eder.

Hangi kesimlere hitap ettiğini örneklemek gerekirse birkaç kategorisini açıklamak güzel olacaktır. İlk olarak en büyük ve popüler olan kategori shounen (oğlan) çocukla başlayalım. Türkçesinden de anlaşılacağı üzere genç erkek kesime hitaben yapılır. Genel özellikleri başlarda güçsüz bir ana karakterin karşısına çıkan zorlukları arkadaşlarının yardımıyla aşıp hayale ulaşmasını inceler. Genelde bol aksiyon içermektedir. Eğer küçükken televizyonda çizgi film izliyorsanız bunlarla karşı karşıya gelmişsinizdir. Beyblade, Bakugan, Yu gi oh, Pokemon ve Shaman King bu türün küçüklüğümüzdeki büyük örnekleridir.

Önemli diğer bir kategori ise spordur. Genelde bir spor takımının başından geçen mücadelelere yer verilir. Tabi ki animelerdeki bu mücadeleler, özel efektler ve karakter görüş tarzı izleyene değişik zevkler vermektedir. Ancak şunu unutmayalım ki yalnızca takım oyunları değil tek bir karakterin ön planda olduğu boks ve araba yarışı gibi spor dalları da işlenebiliyor. Çocukluğunuzda televizyonda izleyebilmiş olabileceğiniz animelere örnek Captain Tsubasa‘dır.

Bir diğer kategorimiz komedi. Anime komedilerini film komedilerinden ayıran en büyük fark olanaklardır. Örneğin bir karakterin başına çok fazla olayı aynı anda getirebilir ve siz karakterin hiçbir şey olmamış gibi gidişini izleyebilirsiniz. Ya da parodi (başka anime ve filmlerin sahne veya karakterlerini taklit etme) üzerine bir öykü yazılabilir. Hatta şunu da rahatça görebilirsiniz: karşılaştığı her şeyi trolleyen (savaşları bile) karakterler.


Öteki büyük kategori ise fantezidir. Bu kategori genelde büyü, macera ve süper güçle birlikte olur. Bu animeler sizleri uzayda hayallerinizin ötesindeki gezegenlere, maceralara götürebilir veya ortaçağın, şövalye ve büyücülerin fantastik yaratıklara karşı savaşlarına; onların tatlı maceralarına götürür sizi. Nereye götürürse götürsün tek bir şey ortaktır: monoton hayattan uzak, ilgi çekici bir dünya oluşumu.

Son anlatacağım kategori ve en değişikleri ecchi’dir (sapık). Adını duyduğunuzda pornografik çağrışımlar gelebilir aklınıza ancak bu tür animeler cinsel birleşme yerine seyircinin ilgisini çekecek çıplaklık ve cinsel espriler üzerinedir. Kulağa çok absürt bir şey gibi gelse de kendine has bir çekiciliği ve bizim kültürümüzle olan farklarıyla, işlenişinin ayrı bir tadı var. Bu kategoriyle ilişkili kategorileri harem (birden fazla kişinin bir kişiyle sevgili olması, toplayan kişi kız da olabilir erkek de), yuri (kız kıza) ve josei (erkek erkeğe) olarak da görebilirisiniz.

Burada size kendimce bazı büyük kategorileri kısaca tanıttım fakat daha anlatmadığım kategoriler mevcuttur. Ve şunu söyleyebiliriz ki animeler sadece çocuklara değil her zevkten insana hitap edebilir.

Animelerin filmlerden temel farkı bence yaratıcılıktır. Filmlerde alıştığımız belli bir hikaye örgüsü vardır. Animelerde aynı örgünün kemik hali benzerdir ancak farklı gidişatları da rahatça görebilirsiniz. Ve dolaysıyla animelerde hiç bekleyemeyeceğiniz olaylarla karşılaşabilir ve tahmin edemeyeceğiniz tepkiler verebilirsiniz.

Son olarak size bir animeyle tanıtım tavsiyesi yapalım: One Punch Man.

2016 yapımı yeni bir animedir. Çıkar çıkmaz dünya genelinde ses getirip büyük animelerin yanında taht edinmiştir. 13 bölümden oluşup çok fazla zaman harcamadan izleyebileceğiniz eğlenceli bir animedir. Kategorilerine bakarsak aksiyon, süper güç, komedi, bilimkurgu, senin (yetişkinler) ve doğaüstüdür. Kısaca animeyi anlatmak gerekirse süper insanların bulunduğu bir dünyada en güçlü süper kahramanın hikayesini anlatır ancak bizim ana karakterimizin (Saitama) kafası pek çalışmayan biridir ve kimse Saitama’yı bilmemektedir. Hikayemiz onun günlük hayat mücadelesi (özellikle yemek bulmak) ve süper kötü insanlarla mücadelesini anlatmaktadır. Şu açıdan uyarmalıyım sizi: Manga sanatçısının çizimleri biraz değişik olduğu için anime de böyle uyarlanmış ve normal animelerden farklı bir çizim tarzı vardır. İzlerken baya keyif alıp çeşitli klişe hikaye kahramanlarıyla olan olağandışı ilişkiler sizi ona bağlayacaktır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Benzer Yazılar

0 76

0 81

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın