Ana SayfaGenelTesla’nın Ürünü İçin Bir Alternatif

Tesla’nın Ürünü İçin Bir Alternatif

Evler için tasarlanan yenilenebilir enerji depolayıcısı.

Ticari amaçla üretilen PowerWall* ürününü satın alamayan tüketiciler kendilerininkini üretmek için geri dönüşümlü batarya kullanıyor. Tesla gibi şirketler PowerWall satarken bu “kendin üret” modeller kişilerin maddi anlamda tasarruf etmesini ve potansiyel olarak daha fazla elektrik depo etmelerini sağlıyor.

Taşınabilir Bir Alternatif

Tesla’nın PowerWall adlı buluşu ev sahiplerine elektrikler gittiğinde kullanabilmeleri için uygun bir seçenek olması amacıyla tasarlanmıştı. Fakat 5.000 dolarlık fiyatı nedeniyle çoğu tüketici için karşılanamaz bir üründü. Teknoloji ile ilgilenen bazı kimseler kendi ürününü üretmeye karar verdi. Bu ev yapımı PowerWall ürünleri hem daha taşınabilir hem en az Tesla versiyonu kadar güç depolayabilme özelliğine sahip hale geldi.

Tüketiciler dizüstü bilgisayarlarından eski ve geri dönüştürülmüş bataryaları kullanarak kendi PowerWall ürününü üretti. Bunlar ilk bakışta kullanışsız ya da batarya ömrünü karşılamayan ürünler gibi gözükse de “kendin üret” mottosuna sahip bireyler kendi becerikliliklerinden yararlanmış ve gereksiz harcamalarını önlemiştir. Kendini kişilerin kendi PowerWall’unu yaratmasına yardım etmeye adamış çok sayıda forum sitesi ve YouTube videosu var. YouTuber Joe Williams şöyle diyor: Bir şirketin sizin için doğru olduğunu söylediği şeyin aksine, kendi ürettiğin bir şeye güvenebildiğinde diğerleri önemini yitirir.

Tesla’nın PowerWall’u 14 kWh’a kadar depolayabiliyor fakat bu teknolojideki son nokta değil. Çok daha fazlasını depolayabilen başkaları da var. “Kendin üret” temalı forum sitelerinde Glubux isimli bir kullanıcı kendi özel tasarladığı ürünün 28 kWh’a kadar depolayabildiğini söylüyor. Avustralyalı bir YouTube yaratıcısı Peter Matthews ise çatısındaki 40 adet güneş panelinden elde ettiği 40 kWh’ı depo edebildiğini iddia ediyor.

Kendi PowerWall’unu yapmak sadece maddi tasarruf getirmiyor. İnsanlar çoğu zaman dizüstü bilgisayarlarının bataryalarını çıkarmadan çöpe attıklarından bu atıklar katı atık sahalarında birikiyorlar. Fakat “kendin yap” üreticileri bataryaları geri dönüştürüyor ve onlara tümden yeni bir amaç kazandırıyor.

Bu trend kanıtlıyor ki şirketler, insanların satın almak istediği ürünleri onların karşılayabileceği bir fiyatta sunmadığı zaman insanlar kendi ürününü yaratacak. Uygun malzeme ve beceri olmadığında kendi PowerWall ürününü yaratmak bazı riskler taşısa da biraz araştırma, zaman ve biraz da maharet bu işi çözecektir.

*PowerWall: Evler için tasarlanan yenilenebilir enerji depolayıcısı.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsor

Bu platform Nish Digital tarafından desteklenmektedir.

POPÜLER İÇERİKLER