Ana SayfaKültür - SanatBir Grubun Kendisi: Axl Rose

Bir Grubun Kendisi: Axl Rose

Axl Rose (William Bruce Rose Jr.) bir dönemin en çarpıcı müzik grubu Guns N’ Roses’ın sadece solisti değil, aslına bakılırsa her şeyidir. İsmini biyolojik babası William Bruce Rose’dan almıştır. İlerleyen yıllarda Los Angeles’ta kurduğu müzik grubu AXL’dan ilham alarak ismini resmi olarak değiştirmiştir. Doğduğunda annesi Sharon Elizabeth 16 yaşında bir lise öğrencisidir. Axl Rose henüz iki yaşındayken babası tarafından terk edilmiştir. Annesinin ikinci evliliği Stephen L. Bailey ile olmuştur ve Rose’u Bailey büyütmüştür. Stephen Bailey fazlasıyla dindar bir adamdır ve her hafta ailesiyle birlikte Pentecostal Kilisesi’ne gider. Axl Rose’un müzikle tanışması da kilisede söylenen şarkılar sayesindedir. Henüz 5 yaşındayken kilise korosuna katılmıştır ve o günlerden beri müzik, hayatından hemen hemen hiç çıkmamıştır. Axl Rose’un müzik yolculuğu lisede de sürmüştür ve Jefferson Lisesi Korosu’nda bariton olarak kendine yer bulmuştur. Lise döneminde hocasını etkilemek ve koroda daha belirgin rollerde yer almak için sesini farklı şekillerde kullanmaya başlamıştır. Bu durum özellikle Guns N’ Roses yıllarında kendi sesine yaptığı back vokallerle gözlemlenebilir. 17 yaşındayken biyolojik babasının kendisini terk ettiğini, Bailey’in üvey babası olduğunu öğrenen Axl Rose hayatı boyunca peşini bırakmayacak sinir krizleri geçirmeye başlar. Bu sinir krizlerini toplum içinde sarhoş olması ve saldırgan hareketler sergilemesi izler. Axl Rose bu dönemde birkaç ay hapis yatmıştır ancak davranışlarında bir değişim olmamıştır. Benzer suçları sürekli işlediği gerekçesiyle uzun süreli hapis cezası tehdidiyle karşılaşan Rose, çareyi Los Angeles’a taşınmakta bulmuştur. 

Axl Rose’un lise yıllığından bir fotoğraf

Guns N’ Roses’ın kurulmasından önce Axl Rose, müzik kariyerini lokal gruplarla birlikte şekillendirmeye başlamıştır. Los Angeles’da ilk katıldığı grup olan Rapidfire ile birkaç demo kaydettikten sonra yollarını ayırmıştır. Daha sonra arkadaşları Izzy Stradlin ve Chris Weber ile Hollywood Rose adlı bir grup kurmuştur ancak Hollywood Rose macerası da birkaç demodan öteye gidememiştir. Hollywood Rose dağılmadan hemen önce gruba Slash ve Steven Adler da katılmıştır. Bu ikili ilerleyen dönemlerde Guns N’ Roses’ın üyeleri olacaktır. Gruptan ayrılan Axl Rose ise bir dönem çalışma hayatına atılmıştır ancak bu kariyeri de çok uzun sürmemiştir ve L.A. Guns adlı bir gruba katılmıştır. Guns N’ Roses ise L.A. Guns ile Hollywood Rose’un birleşmesiyle kurulur. Dağılmak üzere olan Hollywood Rose ve Los Angeles müzik piyasasında henüz istediği derecede ismini duyuramamış L.A. Guns’ın oluşturduğu bu sentez grup ilerleyen dönemlerde bir dizi değişiklik geçirmiştir. Bu dönemde oluşan kemik kadro şöyledir:

kişi, grup, insanlar, poz içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Ritim gitarist Izzy Stradlin, solist Axl Rose, bas gitarda Duff McKagan, solo gitarda Slash ve davulda Steven Adler.

Resimdeki kadro ilerleyen dönemde dünya müzik piyasasına damga vuracaktır. Yeni üyeleriyle, romantik sözlere ama sert ve asi seslere sahip şarkılarıyla Guns N’ Roses kurulduğu bölgedeki barlarda canlı performanslara çıkar ve küçük bir hayran kitlesi kazanır. Yaklaşık 2 sene süren canlı sahne performanslarıyla birlikte grubun ilk albümü de şekillenmiştir. 

Takvimler Temmuz 1987’yi gösterdiğinde grubun ilk albümü Appetite for Destruction piyasa sürülmüştür. Eleştirmenlerin beğenisini kazanan albüm ciddi bir çıkış yakalar ve bu durumu bitmek bilmeyen turneler izler. Özellikle Welcome to the Jungle ve Sweet Child O’ Mine ile geniş kitlelerce dinlenen albüm, Şubat 1989’da Billboard 200’ün en üst sırasına yerleşir. Grubun namı öylesine yayılmıştır ki 1988 yılında İngiltere’de düzenlenen bir rock festivalinde Guns N’ Roses’ı izleyen yaklaşık 110.000 kişi vardır. 

Guns N’ Roses (1987)

Appetite for Destruction’ın bu başarısından sonra Kasım 1988’de grubun ikinci albümü G N’ R Lies müzik piyasasına sürülür. İlk albümün yarattığı sükse ikinci albümü desteklemiştir ve G N’ R Lies bu başarıyı sürdürmüştür. Bununla birlikte Axl Rose’un problemli çocukluğunun ve gençliğinin izleri bazı şarkılarda kendilerine ırkçı veya homofobik söylemler olarak yer bulur. Bundan dolayı grubun gördüğü ilgi müzik piyasasını aşar ve magazinsel bir boyut alır. Gelinen noktada davulcu Steven Adler’ın uyuşturucu bağımlılığı patlak verir ve grupla ilişiği sonlandırılır. Yerine Matt Sorum getirilir. Grubun henüz zirveye ulaşamadan yaşadığı bu ve benzeri şoklar Axl Rose’da grubu koruma içgüdüsü oluşturmuştur. İlerleyen zamanlarda yaşanan onca olaya rağmen grubun değişmeyen tek üyesi de Axl Rose olmuştur.

İlk iki albüm her ne kadar grubu dünyaya tanıtmış olsa da Guns N’ Roses’ın yükselişi henüz yeni başlamıştır. Use Your Illusion I ve Use Your Illusion II grubun zirveye varmasını sağlamıştır. İçerdikleri şarkılar ve şarkılara çekilen klipler grubun tüm dünyada fenomen olmasını sağlamıştır ve adeta klasikleşmiştir. Grup -ilk senelerinde de yaptığı gibi- albümü yayınlamadan önce albümün turnesine çıkmıştır. Albümler ve turnelerle yakalanan büyük başarının ve şöhretin bedeli strestir ve bu durum grup üyelerinde alkol ve uyuşturucu bağımlılığına neden olmuştur. Konser rezaletleri, stres ve fazla ilgiyle baş edemeyen Izzy Stradlin gruptan ani şekilde ayrılır ve grubun “çöküş” dönemi başlar.

Takvimler 1993’ü gösterdiğinde Axl Rose, Slash ve Duff McKagan’ın onayıyla grubun isim haklarını almıştı ve grubun resmen lideri durumuna gelmişti. Bununla birlikte Rose’un kimi zaman sahnede kimi zaman yolculuk sırasında geçirdiği öfke nöbetleri grubun imajını yerle bir etmişti. Konserlere belirlenen saatten oldukça geç başlanıyordu hatta keyfi nedenlerle konserlerin yarıda bırakıldığı oluyordu. Guns N’ Roses bu zamanlarda “bir grup asi genç” görünümünden çıkıp “sinirli bir adam ve onun saz arkadaşları” haline gelmişti ve yeni albüm The Spaghetti Incident? beklentilerin altında kalmıştı. Yaşanılan kargaşanın sonucunda grup yaklaşık 8 sene sürecek bir sessizliğe gömüldü. Ekim 1996’da Axl Rose yeni üyelerden Paul Tobias’a Slash’in gitarında bazı değişikliklere gitme konusunda izin verdi. Slash bunu müziğine yapılan bir saygısızlık olarak kabul etti ve gruptan ayrıldı. Bu ayrılık grubun yaşadığı en ağır dönemleri de beraberinde getirdi. Üstünde çalışılan yeni albüm fazlasıyla sekteye uğradı. Slash grubun en az Axl Rose kadar dikkat çeken bir üyesiydi ve Guns N’ Roses’ın sembolü haline gelmişti. Axl Rose ise yaşanılan bu ayrılığın kendisini ve grubunu daha da çok güçlendirdiğine inanıyordu ama Slash’e fazlasıyla sinirliydi. Hatta yeni albüme eklediği parçalardan bir tanesi kısmen Slash ile olan problemlerinden doğmuştu. Slash’in ayrılık kararını Matt Sorum’un kovulması ve Duff McKagan’ın gruptan ayrılması izledi. Grubun kemik kadrosu neredeyse tamamen dağılmıştı ve yeni grup üyelerinin uyum süreci albümün çıkışını fazlasıyla geciktirdi. 

metin içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Guns N’ Roses (2001)

8 senelik sessizlik döneminde gruptan ayrılan Slash, Duff McKagan ve Matt Sorum yeni bir grup kurdu ve Guns N’ Roses yıllarının getirdiği şöhret de Velvet Revolver adını verdikleri grubun tanınmasına yardımcı oldu. Grup üyeleri klasikleşmiş tarzlarından ve müzik anlayışlarından ödün vermedi ancak bu durum da grubun Guns N’ Roses taklidi olduğu konusunda eleştirileri birlikte getirdi. Buna rağmen Velvet Revolver, son albümün bir türlü tamamlanamamış olmasından ve sürekli değişen grup üyelerinden dolayı Guns N’ Roses’ın bayrağını devralmış gibi gözüküyordu. Ayrıca konserlerde eski şarkıların da çalınması bu görüşü güçlendiren bir başka argümandı. İlerleyen yıllarda Velvet Revolver “En İyi Hard Rock Performans” dalında Grammy kazandı ve suskun bir Guns N’ Roses’dan daha iyi olduğunu kanıtladı. 

kişi, poz, grup, insanlar içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Velvet Revolver

Bu sıralarda Axl Rose ise kişisel savaşlarını tamamen grup meselesi haline getirmişti ve oldukça sancılı bir orta yaş krizi geçiriyordu. Devamlı değişen tarzı, senelerdir yapım aşamasında olan albümüne de yansımıştı. Öyle ki bugün dinlediğimiz son albüme ait çoğu şarkı o dönemde önemli değişiklikler geçirdi. Şarkıların bir kısmı albümden atıldı, kayıtlar silindi. Axl Rose tarafından medyaya sözü edilen kimi düetler ise hiç gerçekleşmedi. Hatta bu düetlerden biri Shaquille O’Neal’la birlikte yapılacaktı ancak albümün son halinde böyle bir şarkı yoktu. Benzer şekilde albümde yer alan Catcher In The Rye şarkısının solosunu yazması için Queen gitaristi Brian May ile anlaşıldı ama bu da albümde yer almadı. Axl Rose’un kafasındaki albüm; içerdiği düetler, yenilikçi sesler, daha vurucu sözlerle grubun küllerinden doğmasını sağlayacaktı ve eski parıltılı günleri geri getirecekti; ne var ki böyle olmadı. Piyasaya ancak 2008’de sürülebilen Chinese Democracy adlı bu yeni albüm tam anlamıyla sınıfta kalmıştı. Yaşlanan ve aldığı kilolardan dolayı nefes konusunda eski performansını dinleyiciye yansıtamayan Axl Rose da yeni nesil tarafından hemen hemen hiç bilinmeyen grubun solisti olarak görülüyordu. Özellikle gençliğinde çok sık kullandığı ince ve keskin sesini kaybetmişti ve bu Guns N’ Roses’ın yansıtmaya çalıştığı sertliğin de önüne geçiyordu. Eski şarkıları seslendirirken tiz bölgelerde devamlı kafa sesini kullanıyordu ancak bu durum kötü bir Mickey Mouse taklidi gibi duyuluyordu.

kişi, insanlar, kalabalık içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Axl Rose’un 1987-2017 yılları arasındaki değişimi.

İlerleyen zamanlarda hemen hemen bütün grup üyeleri birbirinden kopuk haldeydi ve Velvet Revolver 2012’de dağılmıştı. Slash, dağılmadan sonra yeni albümler üretmeye devam etmesine rağmen eski şöhretini bir türlü kazanamadı. Yayınlanmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen Axl Rose hâlâ Chinese Democracy’nin eleştirmenlerden yediği fırçalarla gündeme geliyordu. Bu dönemde Axl Rose AC/DC’nin vokalistliğini de üstlenmişti ve Guns N’ Roses ismi silinmek üzereydi. Rose, kendisine Guns N’ Roses hakkında gelen sorular üzerine grubun bu içler acısı halini bitirmek istediğini söylüyordu ve nihayet takvimler 2016’yı gösterdiğinde Duff McKagan ve Slash Guns N’ Roses’a tekrar katıldıklarını duyurdu. Grup yeniden turnelere başladı.

Guns N’ Roses’ın 11 Mart 2021 tarihli Instagram gönderisi.

Axl Rose ilk albümden bu yana geçen 34 sene boyunca özel hayatıyla pek gündeme gelmemiştir. Aslına bakılırsa grubun hayatı kendi özel hayatı haline gelmiştir. Kendisi her fırsatta baş etmesi bir hayli zor olan karakterini müziklerine yansıtsa da bu dönem içinde bir evlilik yaşamıştır. 1990’da Erin Everly ile gerçekleştirdiği evlilik yalnızca 1 sene sürmüştür. Erin Everly grubun hit parçası Sweet Child O’ Mine’ın video klibinde de oynamıştır. Hatta Rose şarkıyı Erin Everly’den ilham alarak yazdığını açıklamıştır. Çiftin 4 yıllık ilişkisi ise maalesef bu örneklerde gözüktüğü gibi sevgi dolu geçmemiştir. Bu süreçte Everly defalarca kez Rose’dan şiddet gördüğünü ifade etmiştir. 2013’te Erin Everly Axl Rose’a ait bazı çocukluk fotoğraflarını, kendisine yazılan aşk mektuplarını hatta artık geçersiz olan evlilik cüzdanını açık arttırmayla satışa sunmuştur. 

metin, kişi içeren bir resim  Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Axl Rose ve Erin Everly. Evlendikten sonra bir dergi kapağında.

Guns N’ Roses bugün hala turnelerine ve konserlerine devam etmekte. Gruba yeni katılan üyelerle birlikte pandemiden önce Güney Amerika turnesi düzenliyorlardı. Grup üyelerinin bu süreçte doğal olarak etkinlikleri azalsa da 2021 Şubat ayından konserlerine tekrar başladılar ve kaldıkları yerden kariyerlerine devam ediyorlar. Tabii ki Axl Rose da öyle. 

Tüm bu yaşananlardan anlayabildiğim tek şey Axl Rose’un bir grubun kurucusu olmaktan çok daha öteye geçtiği gerçeği. Axl Rose artık Guns N’ Roses’ın sadece kurucusu, solisti değil bir nevi grubun ta kendisi. Fazlasıyla duygusal ve romantik kişiliği yazdığı şarkılarda kendini belli ediyor. Bu şarkıların sahip olduğu sesler ise aslında öfke kontrolü olmayan bir bünyenin dışavurumu.

“Sometimes I wanna kill, sometimes I wanna die, sometimes I wanna destroy, sometimes I wanna cry; sometimes I could get even, sometimes I could give up, sometimes I could give, sometimes I never give a f*ck.” “You know where you are? You’re in the jungle baby. You’re gonna die!”

Welcome to the Jungle, Axl Rose New York’a otostop çekerek gittiği günlerde bir siyahiden duyduğu sözler üzerine yazmıştır.

Kaynakça

Axl Rose. (2006, March 12). Vikipedi. https://tr.wikipedia.org/wiki/Axl_Rose

From Times Staff and Wire Service Reports. (2019, March 9). SHORT TAKES : Axl Rose Seeks Erin Everly Split. Los Angeles Times. https://www.latimes.com/archives/la-xpm-1990-05-25-ca-471-story.html

Grow. (2013, November 21). Axl Rose’s Ex-Wife Selling Love Letters and Wedding Video. Rolling Stones. https://www.rollingstone.com/music/music-news/axl-roses-ex-wife-selling-love-letters-and-wedding-video-194170/

Guns N’ Roses. (2005, June 3). Vikipedi. https://tr.wikipedia.org/wiki/Guns_N%27_Roses

Guns N’ Roses’ın Verdiği 15 Yıllık Araınn Ardından Zar Zor Çıkan Albüm: Chinese Democracy. (2019, September 17). Ekşi Şeyler. https://seyler.eksisozluk.com/guns-n-rosesin-verdigi-15-yillik-aranin-ardindan-zar-zor-cikan-album-chinese-democracy

Velvet Revolver. (2007, September 29). Vikipedi. https://tr.wikipedia.org/wiki/Velvet_Revolver

BENZER İÇERİKLER

2 YORUMLAR

  1. Güzel bir derleme olmuş eline sağlık dostum sadece bikaç eksik bilgiyi belirtmek istedim. Guns n roses reunionu gerçekleştikten sonra acdc ile turneye çıktı Axl.Bir de catcher in the rye albümde vardır sadece brain mayin solosu yerine bumblefoot soloyu yazmıştır.Bir de axl rose un grubun içler acısı halini bitirmek istiyorum gibi bir açıklamayı yapması pek inandırıcı ve doğru bi haber gibi gelmedi bana ve duymadım . öyle bi açıklamayı yapacak son insandır kendisi ki o kadar da içler acısı bi durumda değillerdi pek çok konserleri oluyordu ve mutlu sayılırdı açıklamalarına vs bakılırsa ama tabiki reunion hem maddi hem manevi olarak tam zamanında ve uygun şekilde gerçekleşti bi şekilde, sırada albüm olacaktır umarım .teşekkürler 🙂

  2. Merhaba. Yazdıklarınız için notlarımı tekrar gözden geçirdim ve bir kaynakla daha geri döndüm. Öncelikle Catcher In The Rye konusunda sanırım küçük bir yanlış anlaşılma var. Albümde yer almayan şey şarkı değil, Brian May’in şarkı için yazması beklenilen solo. AC/DC solistliği konusunda Axl Rose aslında sadece bir turne için gruba katıldığını söylemişti ancak grubun solisti olarak devam edeceği haberinin tarihini bulamadım, bu yüzden biraz daha araştırıp gerekli değişikliği yapacağım. Axl Rose’un grubun içler acısı halini bitirmek istediğini belirten bir açıklamasını okuduğumu hatırlıyorum ancak kaynağını bulabilmiş değilim, yine de bu düşüncede olduğunu altta linkini bıraktığım videodan anlayabiliriz sanıyorum, Coachella Festivalinde birlikte sahne almak için ilk aramayı Axl Rose yapmış. Yorumunuz ve düzeltmeler için teşekkür ederim.
    https://youtu.be/HI2xXOMB17M

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsor

Bu platform Nish Digital tarafından desteklenmektedir.

POPÜLER İÇERİKLER