Ana SayfaÖne ÇıkanlarElimizden Alınmış Bir Devrimin Hikayesi: Razan Zaitouneh, Samira Al-Khalil, Wael Hamada ve...

Elimizden Alınmış Bir Devrimin Hikayesi: Razan Zaitouneh, Samira Al-Khalil, Wael Hamada ve Nazem Hammadi’nin Kaçırılmasının Üzerinden Geçen On Yıl

9 Aralık 2013 tarihinde, gece yarısından hemen önce, maskeli kişiler Razan, Samira, Nazem ve Wael’i Suriye’nin Douma kentindeki İhlalleri Belgeleme Merkezi Ofisinden kaçırdılar ve bilgisayarlarına ve telefonlarına el koydular. Dördünün de akıbeti hâlâ bilinmiyor; bilinen en büyük şüphe bizi, silahlı Selefi bir grup olan İslam Ordusu (Ceyş-ül İslam)*’ın muhtemel fail olduğuna yönlendiriyor. Bu Selefi oluşumunun muhtemel fail olduğuna dair azımsanmayacak kadar güçlü kanıtlar bulunmakta.

İslam Ordusu’nun güvenlik görevlisi Hüseyin El Şazlı, Selefi lider Samir Kaka’nın emri üzerine Eylül 2013’ün sonlarında Razan Zaitouneh’e ölüm tehdidi yazdığını itiraf etti.

Mesajın içeriği: Bismillahirrahmanirrahim. Seni uyarıyorum, kalkıp Douma’nın dışına çıkmak için üç günün var çünkü ondan sonra seni öldüreceğim. Seni öldüreceğim, seni öldüreceğim. Seni öldüreceğim Razan Zaitouneh, seni öldüreceğim.

Al-Shazly bu bilgiyi 2014 yılında Doğu Guta’da yerel bir yargı organı tarafından tutuklandıktan sonra açıkladı. İslam Ordusu’nun kurucusu Zahran Alloush, Al-Shazly’yi hapishanede ziyaret etti ve nüfuz kullanarak Al-Shazly’nin serbest bırakılmasına yol açtı. Ek olarak Razan’ın bilgisayarına erişen kişinin o dönemde “İslam Ordusu”nda çalışan bir medya uzmanı olan Younis Al-Nasreen olduğu öğrenildi. Bunun üzerine Al-Nasreen, bu durum ortaya çıkınca sosyal medyadan kayboldu.

Genel deliller; fanatizm, yalan, kibir ve çeşitli suçlara karışma geçmişiyle Douma’da fiili otoriteye sahip olan İslam Ordusu’na karşı güçlü bir kanıt oluşturuyor. Kaçırılan kişilerin aileleri ve arkadaşları, Suriye İslam Konseyi ve Koalisyon da dahil olmak üzere çeşitli taraflardan yardım aramalarına rağmen kayıtsızlıkla veya gecikmiş yanıtlarla karşı karşıya kaldı. O dönemin siyasi ofis başkanına yazılan bir mektup ve Nisan 2015’te tahkim daveti de dahil olmak üzere, çözüm için “İslam Ordusu” ile iletişim kurma girişimleri, yerine getirilmeyen sözlerle ve yanıtsızlıklarla karşılandı.

Razan ve Smaira, Douma, Suriy, 2013

İnsan hakları avukatı ve sivil toplum aktivisti Razan Zaitouneh, İhlalleri Belgeleme Merkezi’nin yönetiminde önemli bir rol oynadı. Esad rejimi tarafından Guta 2013’te gerçekleştirilen kimyasal katliamla ilgili önemli belgeler de dahil olmak üzere ustaca rapor yazmasıyla tanınan Razan, Şam’da iki yılı aşkın bir süre tutuklanmaktan kaçarak Suriye’deki insan hakları söylemini yeniden şekillendirdi. Suriye’de dirençli bir özgürlük savunucusu olan Samira Al Kalil, 1987’den 1991’e kadar siyasi hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı. 18 Mayıs’ta mülteci olarak Duma’ya kaçarak Şimdi Kadın Örgütü’ne katılarak kuşatmadaki zorluklar karşısında yerel kadınlara yardım etti. İnsan hakları savunucusu ve Razan’ın kocası Wael Hamada, Esad rejimi tarafından iki kez tutuklandı ve acımasız işkenceye maruz kaldı. Douma’da İhlalleri Belgeleme Merkezi’ne bilgi toplayarak ve merkezin faaliyetlerini organize ederek katkıda bulundu. Avukat, şair ve insan hakları savunucusu Nazem Hammadi,  Esad rejiminden kaçarak Şam’da iki buçuk yıl saklandı ve 2013 yılının Eylül ayı sonunda Wael ile birlikte Douma’ya kaçtı.

Fares Murad, 29 yıl hapis yattıktan sonra (1973-2003) ağır bir spondiloz hastasıydı. 2009 yılında vefat etti, 59 yaşındaydı. Sağında Samira, solunda Razan var.

Kaçırılmalarının onuncu yıl dönümünde Razan, Samira, Wael ve Nazem sadece ailelerinin ve arkadaşlarının kaybı değil, aynı zamanda insan haklarını savunan herkesin kaybıdır. Orta Doğu’da yaşayıp özgür, eşit ve laik bir ülkede yaşama hayalleri elinden alınmış, gasp edilmiş hisseden herkesin kaybıdır. Bu hikaye, tüm detaylarıyla vahşetin çeşitli tezahürlerine, gericiliğe karşı mücadelemizi temsil ediyor, bu hikaye İslamcılar tarafından kaçırılan hayalleri temsil ediyor. Razan, Samira, Wael ve Nazem dünyadaki tiranların, elbette bununla birlikte Esad rejiminin ve İslamcıların en çok korktuğu şeydi. Dini otoritenin olmadığı, eşit vatandaşlık hakkının olduğu; mezhep, etnik köken, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim ayrımının olmadığı bir Suriye, hatta Orta Doğu.Onlar önce Esad’ın diktatörlüğüne ve işkence rejimine, sonra da İslam Ordusu’nun kurmaya çalıştığı teokrasiye karşı ayaklandılar. Onların bu devrimci mirasının üzerinden yüzyıl da geçse korumaya ve sürdürmeye devam edeceğiz!

Onların başından geçenleri; ailelerinin, dostlarının yaşadığı acıyı anlamak mümkün değil. Yaşadığımız çaresizlik ve baskılanma hissi, ellerimizden alınan hayaller, yarım kalmış devrimler ve özellikle her şeye rağmen karanlığa karşı aydınlığı savunmaya devam edebilmek, onların kaybını bizim kaybımız yapan ve bu hikayeleri bizim de hikayemiz haline getiren şeydir. Yüzyıllar sonra da onların hikayelerini anlatacak, unutulmamalarını sağlayacağız. Tüm Orta Doğu; Razan, Samira, Wael ve Nazem’ın hayallerindeki gibi olana kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Ne kadar imkansız gözükse de tüm içten dileklerimle adaletin sağlanması dileğiyle.* İslam Ordusu (Ceyş-ül İslam); ana operasyon üssü Duma olan, Suriye İç Savaşı’na 2013’te katılan İslami ve Selefi birliklerin ittifakıdır.

Kaynakça:

https://www.dw.com/en/exclusive-how-syrias-hard-line-rebels-turned-against-a-human-rights-activist/a-58270075

https://web.archive.org/web/20151002091915/http://www.reuters.com/article/2013/10/01/us-syria-crisis-jihadists-insight-idUSBRE9900RO20131001

https://aljumhuriya.net/ar/2016/12/09/36366/

https://www.internationaleonline.org/opinions/10_krk_dort_ay_ve_krk_dort_yl_6_samira_razan_wael_nazem_ve_diger_mutlak_otekiler

https://aljumhuriya.net/ar/2023/12/09/%d8%b1%d8%b2%d8%a7%d9%86-%d9%88%d8%b1%d9%81%d8%a7%d9%82%d9%87%d8%a7/

https://aljumhuriya.net/ar/2023/12/09/%d8%b9%d8%b4%d8%b1-%d8%b3%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%d9%82%d8%b5%d8%a9-%d9%85%d9%86-%d8%ac%d8%af%d9%8a%d8%af/


Çeviren: Doğa Orhan
Editörler: Elif Gülare Çakır, Sude Demirel

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsor

Bu platform Nish Digital tarafından desteklenmektedir.

POPÜLER İÇERİKLER