Ana SayfaKampüsODTÜ101 Yemek

ODTÜ101 Yemek

ODTÜ’de yemek yemek için seçenek bol gözükse de çoğu zaman kararsız kalınabiliyor. Bu yazıda nerede ne yenirden ziyade yemek ve kahve mekanları hakkında önemli noktalara değinmeye çalışacağım. 

Kampüste yemek denilince akla ilk gelen cebimizin dostu yemekhanedir. ODTÜ Yemekhanesi’nde  11.30 – 14.00 saatleri arasında öğle yemeği, 17.00 – 18.30 saatleri arasında akşam yemeği, ayrıca Kafeterya Kafe bölümünde de 08.00 – 17.00 saatleri arasında yemek servisi yapılmaktadır. Yemeklerin öğrenciler için güncel ücreti 2.25 TL olan yemekhanede, günün menüsüne göre değişim gösterse de Hazırlık öğrencilerinin çıkışıyla birlikte 12.30’da ve akşam yemeklerinde yoğunluktan dolayı sırada uzun süre beklenilmektedir. 

Özellikle kampüs içinde kalan öğrencilerin yemek ihtiyacını karşılayan diğer yer ise yurt kantinleridir. Saat 7-7.30 civarı açılıp gece 23.00’a kadar hizmet veren kantinlerin bazı ün yapmış yiyecek ve içecekleri vardır, bunlar ;

– 5. yurt makarnası,

– 8.yurt YPT ( yoğurt, pilav, tavuk ) ve YPK ( yoğurt, pilav, köfte )’ sı,

– Refika Aksoy’un lahmacunu,

– Faika Demiray’ın açık büfe kahvaltısı,

– 19. Yurdun kahvesidir.

Gün içinde en çok vakit geçirilen yer şüphesiz bölümlerdir. Ders saatleri içerisinde açık olan bölüm kantinlerinde ise bazı ün yapmış yiyecek ve içecekler şöyle ; 

– Beşeri Kantininin Hüseyin’i,

– Bilgisayar Mühendisliğinin kahvesi,

– Havacılık ve Uzay Mühendisliğinin kurabiyesi.

Beşeri Bilimler Kantini

ODTÜ’ de yemek denilince geriye daha önce bahsetmediğim, yemek ihtiyacını karşılamak ve arkadaşlarla hoş vakit geçirebilmek için takılınabilecek mekanlara değinmek kaldı. Doğu Yurt Bölgesi’nden başlayarak aşağılara doğru inerken ilk bahsedilmesi gereken yer Sunshine Cafe ve Kocatepe olsa gerek. Kampüsün A4 kapısı yokuşundan aşağı inilince sol tarafta kalan bu iki mekan öğrenciler tarafından oldukça rağbet gören mekanlardır. Ayrıca okulda maç yayınları yapan tek yer de Sunshine’dır. Bu iki mekanın arkasında Konukevi 1’in altında Arka Bahçe isimli kilo ile satış yapan açık büfe bir mekan da bulunur.

Çarşı’ya doğru inerken ilk karşılaşacağımız mekan eski adıyla Doyurucu yeni adıyla Eski Pastanesi’dir. Burada hem açık büfe yemek yiyebilir hem de iç ya da dış mekanlarında ders çalışırken kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Yolunuza  Şok ve ODTÜDEN arasından devam ettiğinizde göreceğiniz yer kedilerin uğrak mekanı Balıkçım’dır. Tahmin edileceği üzere Balıkçım’da deniz ürünleri yemekleri satılmaktadır. Balıkçım’ın hemen karşı köşesinde Grano bulunur. Grano okulda kahve denilince akla gelen yerlerden biridir. Yolunuza Çarşı önüne doğru dar yoldan devam edince ise karşınızda Pizzacı Altan ve Zeynel Çilli’yi bulursunuz. Çarşı içinde ise üst katta bulunan Susam’da simit, poğaça ürünlerinin yanında ana yemek menüsü de mevcuttur. Susam ile aynı katta ASPAVA bulunur. Alt kata inildiğinde ise Hocam Piknik, Piyata ve Burger King; en alt katta ise Chicken Run, Makara, Ziyafet ve Coffee101 bulunur. 

Çarşı’dan bölüm taraflarına geçtiğinizde kalan tek yer Çatı’dır. Çatı’da Arka Bahçe’de de olduğu gibi açık büfe kilo ile satış yapılır. Hafta sonları hafta içlerine göre fiyatın arttığı bu mekanda sabah 11.00 civarına kadar kahvaltı servisi, sonrasında ise ana yemek çeşitlerinden meyvesine kadar birçok çeşit bulunur. Kilo ile satış kısmının yanında pasta, kahve ve çayın satıldığı tezgah da mevcuttur.

ODTÜ’de nerede ne yenir sorusunun cevabı için yazarlarımızdan öncekahvem’in yazısını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca yemekhane hakkında daha fazla bilgi için Anlat Hocam youtube kanalımızdaki ODTÜ101 Yemekhane videomuzu izleyebilirsiniz.

 Afiyet olsun..

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsor

Bu platform Nish Digital tarafından desteklenmektedir.

POPÜLER İÇERİKLER