Ana SayfaKampüsTGB Nedir? İfşalıyoruz

TGB Nedir? İfşalıyoruz

TGB, Türkiye Gençlik Birliği adıyla faaliyet gösteren ve Vatan Partisi ile ilişkili bir gençlik örgütüdür. Vatan Partisi’nin kurucusu ve genel başkanı Doğu Perinçek, son yıllardaki hükümet yanlısı politikaları ve hedef göstermeleriyle herkes tarafından bilinen bir isimdir. TGB ise üniversitelerde ve kampüslerde Vatan Partisi’nin siyasi politikaları kapsamında provokatif çalışmalar yapmaktadır. ODTÜ’de de her yıl belli başlı topluluklarla birlikte bu provokatif eylemleri yürütmektedir. ODTÜ Bilim ve Ütopya, ODTÜ Savunma Sanayi Topluluğu (@odtu_sst), Dergi 101 (@dergi_101), ODTÜ Türkçe Topluluğu (@OdtuTurkceTp) ve ODTÜ Avrasya Topluluğu (@AvrasyaOdtu); TGB’nin düzenlediği etkinliklere destek vermektedir. Çünkü, bu toplulukların üyeleri TGB ya da benzeri faşist oluşumların içinde bulunmaktadır. 

“Vatanseverlik” adı altında okulumuzu yeni kazanmış öğrencileri sosyal medya aracılığıyla rahatsız etmekte veya ellerindeki çeşitli toplulukları TGB etkinliklerine çağrı aracı olarak kullanmaktadırlar. Kendileriyle ilişkisi bulunmayan hazırlık ya da birinci sınıf öğrencilerini, gerçekleştirecekleri etkinliklere ve anmalara sosyal medyadan özel mesaj yoluyla ısrarla davet etmektedirler. Kendilerine muhalif olan herkesi “teröristlik” ile suçlamaktadırlar; düzenli olarak Ülkü Ocakları, Osmanlı Ocakları, AKP Gençlik Kolları gibi yapılar ile birlikte okulda eylemler gerçekleştirmektedirler. TGB’nin bu provokatif saldırıları yıllardır ODTÜ öğrencilerinin birlik olup saldırılara karşı koymaları ile engellenmiştir. Şimdi hem okulu yeni kazanmış arkadaşlarımızı bilgilendirmek hem de bu toplulukların olası manipülasyonlarına karşı TGB’yi ifşalıyoruz!

TGB’nin okulumuza bugüne kadar yaptığı saldırılardan örnekler: 

1- TGB’nin polis eşliğinde ODTÜ Yemekhanesini basması 

18 Şubat 2020 tarihinde çoğunluğu ODTÜ’yle alakası olmayan kişilerden oluşan TGB’li bir grup Çatı’da ODTÜ öğrencisi bir kadını tehdit ettikten sonra ODTÜ’lü öğrenciler tarafından kampüsten kovulmuştu. Bunu hazmedemeyen TGB üyeleri, çeşitli şehir ve üniversitelerden topladıkları kalabalıkla 19 Şubat Çarşamba günü ODTÜ Yemekhanesi’nde provokatif bir eylem gerçekleştirmeye çalıştılar. Bu eyleme tepki gösteren ODTÜ öğrencileri ise polis şiddetiyle karşı karşıya kaldılar. TGB’li gruba siper olan polisler, ODTÜ öğrencilerini dağıtmak amacıyla yemekhane içerisine biber gazı sıktılar. Buna rağmen bu eyleme karşı direniş bastırılamayınca TGB üyeleri polis korumasıyla kampüsten kaçırıldı. 20 Şubat 2020 günü ise bu eyleme karşı bir toplanma ve basın açıklaması gerçekleştirildi. 

2- TGB’nin okulumuzdaki muhalif öğrencileri isimleri ve fotoğraflarıyla “terörist” diyerek listelemesi

4 Mart 2020 tarihinde Türkiye Gençlik Birliği resmî Twitter hesabı ve Aydınlık Gazetesi tarafından “ODTÜ’deki PKK yandaşları kimler?” başlığıyla paylaşılan listede bazı ODTÜ öğrencileri “terörist” olarak adlandırılarak fişlenmiş ve hedef gösterilmiştir. 

3- DKSK topluluk odasına yapılan saldırı

1 Ocak 2020 tarihinde TGB ve işbirliği içinde olduğu gruplar, yemekhane bölgesindeki topluluk barakalarının kilidini kırarak DKSK (Dağcılık ve Kış Sporları Kolu) odasına üç hilal sembolü çizdi; “RTE”, “TGB”, “Geldik yoktunuz”, “ODTÜ turu yaparken buraya da uğrayalım dedik” gibi kışkırtıcı ve dil bilgisinden yoksun yazılamalar yaptı. 

Görsel: https://www.birgun.net/haber/odtu-de-provokasyon-282672

4- İİBF A Blok önündeki provokasyon

26 Aralık 2019 Perşembe günü İİBF A Blok FAUD amfisinde Namık Kemal anması gerçekleştireceklerini iddia eden Savunma Sanayii Topluluğu, Avrasya Topluluğu ve Türkçe Topluluğu büyük bir polis ordusuyla İİBF A Binasına girmeye çalışmış ve bu uğraşıları polis ve özel güvenlik aracılığıyla koruma altına alınmıştır. Kimlik sorulmaksızın İİBF A Binasının önüne minibüslerle getirilen TGB, AKP Gençlik Kolları ve Ülkü Ocakları üyeleri; fakülte önünde polis koruması eşliğinde tehdit içerikli sloganlar atmakla beraber bu olaya tepki gösteren bazı arkadaşlarımıza saldırmışlardır. 

TGB; AKP Gençlik Kolları ve Ülkü Ocakları ile birlikte üniversitelerdeki akademik ve bilimsel özgürlük ortamını yerle bir edip kendi baskıcı rejimlerini üniversitelere de yayabilmek adına bu tür provokasyonlara girişmektedir. Fakat ODTÜ’nün özgürlükçü bileşenleri bu provokasyonlara her zaman olduğu gibi gerekli cevabı vermektedir. Çeşitli toplulukların maskesi altına sığınarak özellikle kampüse yeni gelen arkadaşlarımızı manipüle etmeye çalışan TGB’ye karşı mücadeleyi sürdürmeye ODTÜ bileşenleri olarak devam ediyoruz! 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsor

Bu platform Nish Digital tarafından desteklenmektedir.

POPÜLER İÇERİKLER