GİRİŞ:

12 Temmuz 2016 tarihinde üniversite senatosunun yaptığı seçimde akademisyenlerin 270’inin oyuyla Prof. Dr. Nevzat Özgüven birinci aday olurken, 117’sinin oyuyla Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ikinci aday olmuştur. ODTÜ tarihinde ilk kez seçimde ikinci olan bir aday, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atamasıyla göreve gelmiştir. 2016’dan bu yana ODTÜ rektörlüğü yapan Verşan Kök, Temmuz 2020’de Cumhurbaşkanı tarafından ikinci kez rektörlük görevine atanmıştır. 

Kendisini 33 yıllık ODTÜ’lü olarak tanıtan Verşan Kök, seçim sonucuna saygı duyacağından ancak ODTÜ’nün rektörsüz kalmaması için sonradan bu görevi kabul ettiğinden bahsetmiştir. Rektör olarak atandıktan 10 dakika sonra sosyal medyada Gezi Parkı imzası, orgeneral çocuğu olduğu ve beyaz şaraplı fotoğraflarının ortaya çıktığını söyleyen Verşan Kök “ODTÜ kültüründen olduğum anlaşıldı.” demiştir.

ODTÜ dinamiklerinden ve kültüründen ödün vermeden yeni yaklaşımlar getirerek topluma daha çok katkı vermek için çalışacaklarını dile getiren Verşan Kök sözlerine, “Önce kendisiyle, sonra toplumun tüm kesimleriyle barışık farklı bir ODTÜ göreceksiniz.” diye devam etmiştir. “En önemli yaklaşımlarımızdan biri ODTÜ’yü biraz daha farklı yönüyle tanıtmaktır.” diyerek ileriki süreçte akademik çalışmalarla, araştırma, eğitim ve topluma katkı konularıyla gündeme gelmek istediklerine de vurgu yapmıştır. Fildişi kulelerde oturmak istemediğinden, Ankara’da bazı okullarla işbirliği yaparak onların bilgisayar altyapılarını geliştirmek istediğinden ve tüm bunları yaparken ODTÜ’nün iç dinamiklerinden ödün vermek istemediklerini de belirtmiştir.  Buna karşın seçilmiş son rektör olan Prof. Dr. Ahmet Acar döneminde Times Higher Education tarafından yapılan Dünya Üniversite Sıralamaları’nda (2014) 85. sırada gördüğümüz ODTÜ, 2021 yılında 801-1000 bandına kadar gerilemiş, Verşan Kök’ün ODTÜ’yü akademik çalışmalarla ve başarılarla gündeme getirmek isteme çabası da lafta kalmıştır. Ayrıca bizler, akademik yapının en büyük bileşenleri öğrenciler olarak üniversitelerdeki akademik ortamın rektör ile nasıl etkilendiğini,  üniversitelerin temel işlevinin araştırma olduğunu ve rektörlerin de bu araştırma standartlarını belirlediğini biliyoruz. Bu yazıda da Verşan Kök’ün 2016-2020 yılları arasında sürdürdüğü rektörlük görevi boyunca ODTÜ’de yaşanan İdari, Ekonomik ve Kültürel gelişmeler derlenmiş, ihlal edilen özgürlükler incelenmiştir. Diğer bir deyişle Verşan Kök Karnesi oluşturulmaya çalışılmıştır.

A) İDARİ

  1. Vegan Menü Sorunu

Vegan yemekhane menüsü; ODTÜ’de senelerdir talep edilen, ancak hala daha tam anlamıyla karşılanmayan bir ihtiyaç. Bu konuda ODTÜ Vegan Topluluğundan aldığımız bilgilere göre, Rektör Verşan Kök; vegan menü talebiyle kendisi ile görüşmek isteyen öğrencileri, sekreterine yönlendirdi ve bu taleplerini mail ile iletmelerini söyledi. Verşan Kök ile görüşme talebinde bulunulmasına rağmen istenilen iletişim kurulamadığı için, öğrenciler daha sonra yemekhane müdürü ve diyetisyen ile görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde ise öğrencilere yemekhanede yeterli sayıda çalışan olmaması nedeniyle vegan menü hazırlanamayacağı şeklinde geri bildirim yapıldı. Bu gelişmeler sonrası vegan menü talebiyle dilekçeler toplanarak yeniden yemekhane diyetisyeni ile görüşüldü. Bu görüşmede, yemekhaneye direkt vegan banko yapılamayacağı, vejetaryen bankoya vegan seçeneklerin eklenebileceği aktarıldı. Ayrıca her dönem ihaleye girip en ucuz firmayla anlaşıldığı için hazır gıdaların vegan olup olmadığının kontrolünün yapılamayacağı söylendi. Sonuç olarak, Rektörlük vegan menü talebinde aktif rol oynamadı ve öğrenciler yemekhane çalışanları ile kurdukları ilişkiler sayesinde vegan beslenenler için az da olsa alternatif seçenekler sunuldu. Ancak hayvansal gıda içeren çoğu yemek için ODTÜ yemekhanesinde hala vegan alternatif bulunmuyor.

ODTÜ Yemekhanesi Önü, Şubat 2019

2. 2017 Bilkent Yolu Ağaç Kesimi 

27 Kasım 2016 tarihinde üç tanesi ODTÜ sınırları içerisinden geçecek dört farklı yol planı onaylandı ve planlar ihale için sıraya alındı. Ardından 2017 yılında Bilkent-ODTÜ Yolu tekrar gündeme geldi. 15 Ağustos 2017 tarihinde Verşan Kök, “ODTÜ-Bilkent Üniversitesi sınırında öngörülen bu taşıt yolu doğal yapıyı dikkate almamakta olup doğal yapının tahribine ve niteliksizleşmesine yol açacaktır. Planlarda öngörülen yolun ODTÜ arazisinden geçen kısmı tescilli orman arazisine denk gelmektedir.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda “Aslında çok genel ve çok basit bir şekilde öngörülen taşıt yolu güzergahının batı yönünde kaydırılarak belirlenmesi ve genişliğinin 50 metreden 25 metreye ya da 30 metreye daraltılması söz konusu olumsuzlukları azaltır.” ifadelerini kullandı. Dönemin Belediye Başkanı Melih Gökçek bu açıklamanın ardından “Boşuna heves etmesinler. Nasıl 1071 Malazgirt Bulvarı bitirildiyse, buralar da bitirilecek. Bizim başka çaremiz yok. Biz buralara konut, ticaret merkezi yapmayacağız. Halkın ihtiyacı olan yolu yapacağız. Bu yolları da ya yapacağız, ya yapacağız.” ifadelerini kullandı. ODTÜ öğrencileri yaz boyunca yol güzergahında çeşitli yürüyüşler ve basın açıklamalarıyla kendilerini ifade etti.

22 Ağustos 2017 tarihinde Yükseköğretim Kurulunda YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın başkanlığında Ankara Valisi Ercan Topaca, ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök ve Melih Gökçek’in katılımları ile bir toplantı yapıldı ve anlaşmaya varıldı. Ardından protokol 8 Eylül 2017 tarihinde imzalandı. Protokolün 3. maddesinde yol genişliğinin 50 metre olacağı yazarken tespitlere göre belediye 50 metrenin üstünde bir alanı tahrip etti.

(soldan sağa) Dönemin Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Melih Gökçek, Ankara Valisi Ercan Karaca, ODTÜ Rektörü Verşan Kök
22 Ağustos 2017

9 Eylül 2017 akşamı Belediye; ODTÜ arazisine 100 iş makinesi, 400 kamyon ve yüzlerce polisle giriş yaptı. Melih Gökçek ise yıkımın ardından “ODTÜ Rektörlüğü ile yapılan protokol gereği açılacak 4,5 km’lik yolu bir gecede açarak Büyükşehir Belediyesi bir rekora daha imza attı.” şeklinde tweet attı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu doğa kıyımına yol açan proje hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve Ankara Büyükşehir Belediyesine dava açtı. Ankara 9. İdari Mahkemesi bu davada, Bilkent Şehir Hastanesine ulaşıma ilişkin ODTÜ arazisinde yol açmak için yapılan ağaç katliamına dair planların yürütme kararını durdurdu. Böylece, ODTÜ’ye verilen telafisi mümkün olmayan zarar ve yaşanan hukuksuzluk gözler önüne serildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ODTÜ Yolu’ndaki ağaç katliamının sorumlusu Verşan Kök ve Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu.

3. İrem Kütük

26 Kasım 2018 tarihinde kampüsün 100. Yıl İşçi Blokları Mahallesi’ne yakın olan A4 kapısından giriş yapan Psikoloji Bölümü öğrencisi İrem Kütük, A4 yokuşu olarak adlandırılan yokuştan aşağı doğru inerken arkadan gelen ve arka kapağı açık olan kamyonetin kendisine çarpması sonucu yaşamını yitirdi. ODTÜ İç Hizmetler Müdürlüğüne bağlı olduğu tespit edilen kamyonetin kampüse arka kasa kapağı açık bir şekilde giriş yaptığı, rampadan inerken kapağın yaya yoluna doğru açıldığı kamera kayıtlarına yansıdı. Açık kapağın kendisine çarpması sonucu ağır yaralanan İrem Kütük, ODTÜ Sağlık Merkezi ambulansının müdahalede yetersiz kalması sonucu yaklaşık yarım saat başka bir ambulans için bekletildi ve kaldırıldığı Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetti. Yaşanan olay sonrası öğrenciler, kampüsün yoğun olduğu saatlerde iş araçlarının işlek kapılardan içeriye sokulması ve girişlerde gerekli denetimlerin yapılmaması konularında yönetimin açık ihmallerinin bulunduğunu gerek yaptıkları protesto yürüyüşleriyle gerekse yayınladıkları bildirilerle dile getirdiler. Rektörlük ise yaptığı ilk açıklamada olayla ilgili detaylı inceleme başlattıklarını söylerken, ilerleyen zamanda Psikoloji Bölümü öğrencileri ile yapılan görüşmede ise eğer bir ihmal varsa bunu kabul edeceklerini fakat eski yönetimin de bu konuda sorumlu olduğunu dile getirdi. Şoför ise kapağın ilk defa o gün açılmadığını daha önce de yollarda açıldığını ve o araçla trafiğe çıkmasına izin verildiğini ifade etti. Bir yandan hukuki süreç devam ederken 2018 Aralık ayı başlarında A4 yokuşuna hız kesici kasisler, yol delinatörleri ve bariyerler yerleştirildi. Dava süresince ifade veren İç Hizmetler ve Taşıt Müdürlükleri çalışanları birbiri ile çelişen ifadeler verdi ve atölyede kapağın yan kasaya sabitlenmesi için gereken pimi en son kimin taktığı ya da denetlediği ise belirlenemedi. Öte yandan 2019 yılı ortalarında A4 yokuşuna paralel olacak şekilde ayrı bir yaya yolu yapıldı ve yol kenarındaki kaldırımlar yayalara kapatıldı. Haziran 2020’deki yargılama sonucunda, kamyonet şoförü Tahir Kepenek Türk Ceza Kanunu’nun 85. maddesine göre  “Taksirle Ölüme Neden Olma” suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

A4 yoluna paralel inşa edilen yürüyüş yolu girişindeki anma yazısı

4. Provokasyonlar

21 Ekim 2019’da Türk Eğitim-Sen tarafından yayınlanan bildiri sonrası üniversitelerin sosyal medya gruplarında dolaşmaya başlayan ve bir kısmı kamuya yayılan “Cumhuriyet Yürüyüşü’’ adı altındaki çağrı mesajları ile ODTÜ’de 23 Ekim 2019 Çarşamba günü çeşitli okullardan öğrencilerin katılmasıyla bir yürüyüş yapılması planlandı. Çağrı mesajlarında provokasyon niteliğinde bir yürüyüş olacağı, ODTÜ ile ilişkisi olmayan kişilerin yürüyüşe katılacağı ve olası bir durumda “kırım” yapılacağı ifadesi dikkat çekti. Tüm bu ifadelere rağmen bu kişilerin kampüse girmelerine göz yumuldu. Daha önce Boğaziçi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi gibi okullarda düzenlenen bu yürüyüşlerin çoğunlukla bildiri kapsamının dışında, saldırı amaçlı olduğu ve çoğu öğrenci olmak üzere çok sayıda üniversite mensubunun yaralanmasıyla sonuçlandığı görülmüştür. ODTÜ öğrencileri ise benzer bir provokasyonun ODTÜ’de gerçekleşmesine yol açabilecek hiçbir eylemi kabul etmediklerini açıklamak ve ODTÜ Rektörlüğünün hem kampüs kültürünü hem de öğrenci güvenliğini korumasını talep etmek adına 23 Ekim 2019 saat 11.30’da Rektörlük binası önünde bir basın açıklaması yaptılar. Rektörlük tarafından gönderilen mailde, “Üniversitemizde yapılması planlanan yürüyüşün yapılmayacağı anlaşılmıştır.” gibi muğlak bir ifade kullanılmıştır. Rektörlük, belirli grupların okula girmeye çalışmaları durumunda takınacağı tavrı ise açıkça belli etmemiştir. ODTÜ bileşenleri ise kendi deyimleriyle planlanan provokasyonun önüne geçmiş, Rektörlüğü sorumluluk almak zorunda bırakmışlardır. Ancak okula aynı grup tarafından yapılan provokasyonlar sadece bununla sınırlı kalmamış, iki farklı saldırı daha gerçekleşmiştir.

İİBF A Binası önü, 29 Aralık 2019

29 Aralık 2019 tarihinde İİBF A Binasındaki FAUD Amfisinde Namık Kemal Anması gerçekleştireceklerini iddia eden Savunma Sanayi Topluluğu, Avrasya Topluluğu ve Türkçe Topluluğunun dışarıdan getirdiği kalabalık bir kitle ve büyük bir polis ordusuyla İİBF A binasına girmeye çalışmasıyla gerçekleşmiş ve bu uğraşları polis ve güvenlik korumasıyla güvence altına alınmıştır. Yine üniversite ile uzaktan yakından alakası olmayan kişiler rektörlüğün müsaadesi ile kimlik sorulmaksızın minibüsle İİBF binasının önüne getirilmiştir. İçeri alınan bu grup; öğrenci ve hocaları tehdit etmekle kalmamış, bir öğrenciyi de darp etmişlerdir. ODTÜ İİBF Dekanlığı bu etkinliğin yapılmasına izin vermediklerini belirtmiş, ODTÜ öğrencileri de dekanlığın yanında olduklarını açıkça belli etmişlerdir.

Yapılan son provokasyon ise 19 Şubat 2020 tarihinde yine aynı öğrenci grubu tarafından polis korumasında gerçekleşmiştir. Bu öğrencilerin kampüse bu kadar rahat girmesindeki esas sorumlu daha öncelerde olduğu gibi yine ODTÜ Rektörlüğü olmuştur. Dışarıdan gelen öğrenci grubunun ellerinde coplarla öğrencileri tehdit etmesi ve yaralamasına resmen bu provokasyona da Rektörlük tarafından göz yumulmuştur. Bununla birlikte olayların ertesi günü Rektörlük tarafından öğrencilere gönderilen e-postada “Uzun süredir yapılan incelemeler sonunda, olaylara dışarıdan katılan bu kişilerin çoğunluğunun kampüsümüze girişlerinin, bazı mensuplarımız tarafından ODTÜpass’a ziyaretçi kaydı yapılması yoluyla sağlandığı görülmüştür.” beyanına yer verilerek olayların yaşanmasına sebep olan güvenlik zafiyeti bir nevi itiraf edilmiştir.

ODTÜ öğrencileri tarafından yapılan açıklama ise “Tüm bu yaşananlar bize göstermiştir ki; kendilerini ‘ODTÜ biziz’ diye tanıtanların ne ODTÜ ile bir bağı vardır ne de ODTÜ’nün demokratik yapısı ve geleneği ile. ODTÜ ne rektörün, ne faşist çetelerindir. ODTÜ, öğrencilerinindir. ODTÜ bizimdir!’’ şeklinde olmuştur.

Provokatif eylem sonrası ODTÜ Yemekhanesi merdivenleri, 19 Şubat 2020

5. Eymir Gölü

Eymir Gölü, 1956 yılında özel kanunla kurulan ODTÜ’ye tahsis edilen 45 kilometrekare büyüklüğündeki arazinin içerisinde yer almaktadır. ODTÜ kurulduğundan bu yana Eymir Gölü’nün işletmesini üniversitenin kendisi yapmaktadır. Kurucu rektörümüz Kemal Kurdaş’ın özel çabalarıyla tüm bu arazi ve Eymir Gölü çevresi ağaçlandırılmış ve bozkırın ortasında bir yeşillik haline gelmiştir. Her metrekaresinde ODTÜ bileşenlerinin emeğinin olduğu aşikardır. Yıllar boyunca ODTÜ yönetimi Eymir Gölü’nü, ikiz kardeşi Mogan Gölü’nün aksine kel kalmaması ve yapılaşmaması için ısrar etmiştir.

Dönemin Belediye Başkanı Melih Gökçek 2015 yılında yaptığı bir açıklamada “Eymir Gölü’nü ODTÜ’nün elinden alacağız. Çünkü bakamıyorlar. Eymir’i , Eymir’i de kurtaracağız, devamına da boğaz yapacağız.” demiştir. 2015’e gelinceye kadar da Gökçek’in Eymir konusundaki ısrarları dönem dönem kendini hissettirmiştir. Fakat 2015’te Melih Gökçek’in bu açıklamasından sonra da Eymir Gölü’nün ODTÜ’den alınıp belediye tekeline verilmesi konusu ODTÜ yönetimi ile çevrecilerin ve STK’lerin karşı çıkması sonucu hayata geçirilememiştir. Eski Başkan Melih Gökçek’in koltuğunu kaybetmesinden sonra, ODTÜ ile yeni başkan Mansur Yavaş arasında işbirliği yapılmıştır. Yeni başkan Mansur Yavaş “Rektörlüğünüzce uygun bulunacak ve hazırlanacak bir projeyi, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak hiçbir karşılık beklemeksizin ortak bir protokol ile üstlenmek istiyoruz.” teklifinde bulunmuştur. Eymir Gölü’nün yönetim ve güvenliği hala ODTÜ Rektörlüğü İç Hizmetler Müdürlüğü Eymir Amirliği tarafından sağlanmaktadır. 

Eymir Gölü

6. Kavaklık Olayı

ODTÜ Rektörlüğü tarafından 2018 yılı itibariyle mevcut yurt kapasitesi yeterli olmadığı için yeni bir yurt ihtiyacı belirlenmiştir. Yurt yapım maliyetinin ise 122 milyon TL olacağı öngörülmüştür. Bu miktarın okulun bütçesinin yaklaşık dörtte birine denk gelmesi nedeniyle dışarıdan destek olacak başka bir kaynak aranmıştır ve ODTÜ Rektörlüğü, KYK ile Kavaklık arazisinde yurt yapımı için bir protokol imzalamaya karar vermiştir. Mayıs 2018’de bahsi geçen protokol imzalanmıştır. ODTÜ Rektörlüğü maillerde KYK standartlarının dışına çıkıldığından, yurt binası tasarımlarının ODTÜ mimarisine uygun yapıldığından, pencere açıklıklarının KYK standartlarından geniş olduğundan ve yurt yönetiminde bir adet üst düzey Rektörlük çalışanının olacağından bahsetmiştir. Aynı zamanda da bölgedeki kavak ağaçlarının zaten endüstriyel amaçlarla ekildiği ve bir şekilde kesilecek olduğundan da bahsetmiştir.

ODTÜ’nün Mayıs 2018’de yaptığı protokole göre ODTÜ kampüsü içinde yer alan 40 dönüm arazi, Kredi ve Yurtlar Kurumuna 49 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edildi. KYK’nın 2 bin kişilik yurt inşaatı ise yine Mayıs ayında başladı. İnşaat haberinden sonra ruhsatsız inşaatın Kavaklık bölgesinde yapılmasına karşı çıkan bazı öğrenciler Kavaklık arazisine giderek çadır kurdu ve nöbete başladı. ODTÜ öğrencileri, “Truva Atı” olarak niteledikleri yurdun yapılmasına karşı gerçekleştirilen direnişe gelebilecek olan olası polis müdahalesine karşı bir çağrı metni yayımladı. Metin şu şekildeydi: “ODTÜ’de ‘Truva Atı’ olarak kullanılacak KYK Yurdu yapılması planlanan Kavaklık bölgesinde öğrenciler direnişin 52. günündeyken Rektörlük, hocalar aracılığıyla 4 saat içerisinde alanın boşaltılmasını istedi. Polis müdahalesine engel olamayacağını ifade etti. Polisin saldırması an meselesi. ODTÜ rektörü Cumhurbaşkanına söz verdiği üzere ekolojik çeşitliliği son derece yüksek, binlerce ağaç barındıran bir kavaklığı yok edip 4 bin kişilik (ODTÜ’nün ihtiyacının çok çok üzerinde) iktidarın politikalarını uygulayabileceği bir alan olması için yurt inşa etmek istiyor. Bu durumun inanılmaz bir doğa katliamı olmasının yanı sıra Truva Atına benzettiğimiz kendi adamlarını ODTÜ’ye sokma ve ODTÜ’nün özerk, özgür yapısını bozma durumunu da getiriyor. Sizlerden isteğimiz bu konuda ses çıkarmanız ve kavaklığa dayanışmaya gelmeniz. Konuyla ilgili gelişmeleri ODTÜ Savunulmalıdır’ın sosyal medya platformlarından takip edebilirsiniz.”

Bölgedeki öğrencilerden “Her gün daha fazla insana ulaşıyoruz. Güçlüyüz, gücümüzün farkındayız ve umutluyuz.” sözleri duyuldu. Yayınlanan metinden 3 gün sonra, Kavaklık Direnişi’nin 55. gününde, 8 Temmuz sabah 07.00 sularında polislerin iş makineleriyle kampüse girmesiyle birlikte etraf bariyerlerle kaplandı ve inşaata başlandı. Öğle saatlerinde biber gazı müdahalesi başladı. Birçok öğrenci darp edildi, 1 öğrenci gözaltına alındı. Polisler ve öğrenciler arasındaki  olaylar şiddetlenince bazı milletvekilleri ve çok sayıda kurum temsilcisi de araziye giderek öğrencilere destek olmaya çalıştı. Fakat ODTÜ’ye girişler kapatılarak ruhsatsız inşaatı mühürlemek üzere kampüse girmek isteyen belediye ekiplerine Rektörlükten giriş izni gelmedi. Öğrenciler alandan çıkartılarak ağaç kesimine başlandı. ODTÜ’lülerin ve birtakım milletvekillerinin çabasıyla belediye alana girdi ve inşaatın ruhsatsız olduğu tespitini yaptı. Bahsi geçen arazi de esasen 2034 yılına kadar ODTÜ Geliştirme Vakfına tahsis edilmiştir ve ODTÜ Geliştirme Vakfı da kendisine tahsisli bu alanda inşaata izin vermeyeceğini söylemiştir. Aynı zamanda Mimarlar Odası Ankara Şubesi de ODTÜ ile KYK arasında yapılan yurt protokolünü yargıya taşımış ve yurt inşaatının ruhsatsız olduğunu ifade ederek rektör hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ODTÜ Rektörü Verşan Kök ile iletişime geçerek inşaatın durdurulmasını istedi. Aynı zamanda Mansur Yavaş, ağaçların kesilmemesi koşuyla yurt yapımını üstlenmeyi kabul etti fakat Rektörlüğün bu teklife henüz bir cevap vermediği belirtildi. Polis müdahalesi ve inşaat sonrasında, ODTÜ öğrencileri polis barikatlarının kurulduğu yerde tekrar bir basın açıklaması yaptı: Direnişimiz bitmemiştir, bitmeyecektir!

ODTÜ Kavaklık Bölgesi, 8 Temmuz 2019

Bu ekolojik saldırının sonucunda KYK Yurdu Projesi’nin iptal edilmesinin gerektiği vurgulandı. Açıklamaların ardından öğrenciler Rektörlük önüne yürüyerek “Verşan Kök istifa!”, “ODTÜ’ye KYK istemiyoruz!” sloganları attı. Tepkilerin giderek çoğalması üzerine ağaç kesimine son verildi. Ankara 11. İdari Mahkemesi, protokolü hukuka aykırı bularak 12 Mart’ta iptal kararı verdi. Verilen kararda, “Kurulu bulunan intifa hakkına aykırı kamu gücüne dayalı üstün ve ayrıcalıklı yetkileri kullanarak davalı Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile aralarında, taşınmazın öğrenci yurdu yapımı için tahsisine ilişkin protokolün hukuka aykırı olduğu ve bu protokol kapsamında gerçekleştirilen inşaat işleminde de hukuka uyarlı bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline oy birliği ile karar verildi” ifadeleri yer aldı. Kavaklık arazisinde direnen öğrenciler verilen karara ilişkin sosyal medyada “Kavaklık Direnişi zaferle sonuçlandı. Zorbalıkla, baskıyla saldırı ve tehditlerle şehir haydutluğuna soyunanlar karşısında yılmadan 10 aya aşkın süredir direniyoruz. Bugün açıklanan bu karar, doğanın sermayeye aydınlığın karanlığa, iyiliğin kötülüğe, özgürlüğün tiranlığa, umudun yarınsızlığa ve ODTÜ’lülerin saray kayyumu ve onun yönetimine karşı zaferidir. Yaşansın kavaklık direnişimiz, yaşasın onurlu zaferimiz.” ifadelerini paylaştı.

Verşan Kök Karnesi [Bölüm 2] - Özgürlük Kısıtlamaları yazımız için tıklayın. 

Kaynakça:

BBC News Türkçe. (2021, January 8). Boğaziçi rektörlük krizi: Türkiye’de rektörlük seçimleri 75 yılda nasıl değişti? YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=Ga65_Gr-Cjk 

ODTÜ, Dünyanın En İyi 100 Üniversitesi Arasında. (2014, November 28). ODTÜ – Orta Doğu Teknik Üniversitesi. https://www.metu.edu.tr/tr/duyuru/odtu-dunyanin-en-iyi-100-universitesi-arasinda 

World University Rankings 2021. (2020, September 7). Times Higher Education (THE). https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2021/world-ranking#!/page/0/length/-1/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/stats 

Büro, A. V. B. İ. W. (2017). ODTÜ Teknokent Kavşağı ile 1071 Malazgirt Bulvarı Arasında Bağlantıyı Sağlayacak Yol İnşaatına İlişkin Protokol. T.C. ANKARA VALİLİĞİ @ Kurumsal İnternet Sitesi. http://ankara.gov.tr/odtu-teknokent-kavsagi-ile-1071-malazgirt-bulvari-arasinda-baglantiyi-saglayacak-yol-insaatina-iliskin-protokol 

Evrensel Gazetesi. (2017, August 15). ODTÜ yönetimi: Doğal alanların tahribatı ve kamu israfı. Evrensel.Net. https://www.evrensel.net/haber/329542/odtu-yonetimi-dogal-alanlarin-tahribati-ve-kamu-israfi 

G. (2017, September 10). Gökçek’le rektörle anlaştı: İş makinelerinin girdiği ODTÜ ormanında ağaç katliamı. Gazete Karınca. https://gazetekarinca.com/2017/09/gokcekle-rektorle-anlasti-is-makinelerinin-girdigi-odtu-ormaninda-agac-katliami/ 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi – Yargıdan ODTÜ’de Bilkent Şehir Hastanesi yoluna çifte durdurma. (2019). Copyright (c) 2010 Www.Mimarlarodasiankara.Org Tüm Hakları Saklıdır. Yargıdan ODTÜ’de Bilkent Şehir Hastanesi Yoluna Çifte Durdurma. http://www.mimarlarodasiankara.org/index.php?Did=10208 

(2018, June 14). odtü // yolu: odtü’yü ikiye bölen yol – 140journos. Medium. https://140journos.com/odtu-yolu-8ed1f96a5b29Gazetesi, E. (2018, Aralık 03). ODTÜ rektörü öğrencilerle görüştü: Sorumluluğumuz varsa kabul ederiz. https://www.evrensel.net/haber/367462/odtu-rektoru-ogrencilerle-gorustu-sorumlulugumuz-varsa-kabul-ederiz 

Gazetesi, E. (2018, Kasım 26). ODTÜ’de kaza: 1 öğrenci hayatını kaybetti. https://www.evrensel.net/haber/366864/odtude-kaza-1-ogrenci-hayatini-kaybetti 

Gazetesi, E. (2018, Kasım 29). ODTÜ’lü İrem Kütük’ün hayatını kaybettiği ana dair kamera kayıtları. https://www.evrensel.net/haber/367089/odtulu-irem-kutukun-hayatini-kaybettigi-ana-dair-kamera-kayitlari 

Gazetesi, E. (2020, Haziran 30). ODTÜ’lü İrem’in ölümüne neden olan ‘damper kapağı’ kazasında sürücüye 4 yıl hapis. https://www.evrensel.net/haber/408322/odtulu-iremin-olumune-neden-olan-damper-kapagi-kazasinda-surucuye-4-yil-hapis

Evrensel Gazetesi. (2020, February 20). ODTÜ öğrencilerinden TGB provokasyonuna tepki. Evrensel.Net. https://www.evrensel.net/haber/397779/odtu-ogrencilerinden-tgb-provokasyonuna-tepki 

Halk TV. (2020, February 27). ODTÜ öğrencileri TGB ve rektörlüğe tepki gösterdi: TGB’liler kampüse dışarıdan gelmiş. https://halktv.com.tr/ozel-haber-analiz/odtu-ogrencileri-tgb-ve-rektorluge-tepki-gosterdi-tgbliler-419537h

E. (2016, December 15). “Gökçek, Eymir’i halka açma planıyla ODTÜ’den intikam mı alıyor?” PolitikYol Haber Sitesi. https://www.politikyol.com/gokcek-eymiri-halka-acma-planiyla-odtuden-intikam-mi-aliyor/ 

Eymir Gölü | İÇ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ. (2020). ODTÜ İç Hizmetler Müdürlüğü. https://ihm.metu.edu.tr/tr/eymir-golu 

Melih Gökçek’ten “Eymir” önerisi. (2016, December 8). Anadolu Ajansı. https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/melih-gokcekten-eymir-onerisi/701944

S. (2020, January 30). Gökçek gitti, Eymir Gölü’nde el sıkışıldı. Son Dakika Haberleri. https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/gokcek-gitti-eymir-golunde-el-sikisildi-5597756/ 

Bozkürk, B. (2019, August 27). Medyascope özel haberi: ODTÜ‘de öğrencilerin Kavaklık’tan çıkmasını isteyen iki rektör yardımcısı yönetimden ayrıldı. Medyascope. https://medyascope.tv/2019/08/26/medyascope-ozel-haberi-odtude-ogrencilerin-kavakliktan-cikmasini-isteyen-iki-rektor-yardimcisi-yonetimden-ayrildi/ 

Evrensel Gazetesi. (2019, July 8). ODTÜ’de KYK yurdu inşaatı nöbetine polis saldırısı ve ağaç katliamı. Evrensel.Net. https://www.evrensel.net/haber/382614/odtude-kyk-yurdu-insaati-nobetine-polis-saldirisi-ve-agac-katliami 

İnceoğlu, M. (2020, September 27). ODTÜ’de bir güzel direniş: Kavaklık. Gazete Duvar. https://www.gazeteduvar.com.tr/forum/2019/07/06/odtude-bir-guzel-direnis-kavaklik 

Medyascope. (2019, June 29). ODTÜ Kavaklık Direnişi’nde 45. gün: “Biz güçlü olursak mesele çözülür.” YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=4AbBkW-4zPg 

T24. (2019, July 14). ODTÜ’lüler KYK yurduna karşı Kavaklık’a yürüdü, fidan dikti: “AKP elini ODTÜ’den çek.”https://t24.com.tr/haber/odtu-de-kyk-yurduna-karsi-eylemler-devam-ediyor,830582

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz