ODTÜ LGBTİ+ 17 Nisan 2019 tarihinde 9. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü duyurmak amacı ile dayanışma çağrısında bulunmuştu.Sonrasında Ankara Valiliği Olağanüstü Hal (OHAL) Kanunu kapsamında Kasım 2017’de ilan edilen süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağı kararı 19 Nisan 2019’da Bölge İdare Mahkemesi kararıyla kaldırdı.
ODTÜ Rektörlüğü ise 6 Mayıs 2019 tarihinde bu kararının iptaline rağmen Ankara Valiliği’nin 3 Ekim 2018 tarihli yasaklama kararının halen yürürlükte olmasını bahane göstererek 10 Mayıs günü ODTÜ’de LGBTİ+ etkinliği adı altında düzenlenmesi planlanan bu yürüyüşe izin verilmeyeceğini içeren bir mail attı.

Atılan bu mailde yürüyüşün planlandığı gün ve öncesinde (9-10 Mayıs 2019) kampüse personel ve öğrenciler dışında hiçbir kişinin alınmayacağı ve ‘gerekli güvenlik önlemlerinin’ alınması için Ankara Emniyet Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerin devam edildiği belirtildi. Alınan bu karar doğrultusunda bu tarihlerde yapılması planlanan topluluk etkinlikleri engellendi. ODTÜ Teknokent Yönetimi de aynı tarihlerde ODTÜ Teknokent yerleşkesine, ODTÜ Teknokent personeli dışında hiçbir kişinin alınmayacağını duyurdu. Ayrıca Devrim Stadyumu’nun 7-10 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacağı Rektörlük tarafından Devrim’e asılan yazı ile belirtildi.


Ankara Barosu’nun LGBTİ+ Hakları Merkezi Başkanı, ODTÜ’den iki öğrenciyi temsilen yürütmeyi durdurma istemli olarak Ankara 7. İdare Mahkemesi’nde iptal davası açtı. Ankara 7. İdare Mahkemesi 9 Mayıs tarihli kararıyla davacı tarafın yürütmeyi durdurma isteminin reddine karar verdi.


ODTÜ LGBTİ+ bu sürecin sonunda 9. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü 10 Mayıs 2019 saat 17.00’da Fizik Çimleri’nde gerçekleşeceği duyurusunu yineledi.
10 Mayıs günü kampüse girişi izin verilen polis ekipleri tarafından Fizik Çimleri’nde toplanan gruba dağılmamaları durumunda müdahale edileceği belirtildi. Uyarı sonrasında toplanan grup Çatı tarafına yöneldi. ODTÜ LGBTİ+ Çatı önünde açıklamalarını okurken kalabalığı takip eden polis ‘Rektörlük tarafından verilmiş bir yasak kararı var. Dağılmamanız durumunda müdahale başlayacaktır. Lütfen alanı boşaltalım.’ uyarısında bulundu. Ardından sloganlar atarak polise direnen gruba müdahale başladı. Müdahale Merkez Mühendislik, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Çatı binaları merkez alınarak uzun süre devam etti. Birçok öğrenci darp edilerek gözaltına alındı. Yapılan müdahalelerde plastik mermiyle ateş edilirken biber gazı da kullanıldı.
Kampüs içinde uzun süren öğrenci ve polis arasındaki arbede sonrasında Yemekhane önünde toplanıldı. Bazı akademisyenler, öğrenciler ve polis arasında geçen konuşma sonrasında Fizik U3 Amfisi’nde forum kararı alındı. Polis toplanan kalabalığın yemekhane önünden Amfi’ye toplu halde geçilmesine izin vermedi. Amfi’ye en fazla beşerli gruplar halinde geçilebildi. Forum devam ederken polisten tekrar 15 dakika içerisinde grubun Amfi’yi boşaltmaması durumunda müdahale tehdidi geldi. Tehdit sonrasında forumda kapalı alandan açık alana çıkma, Amfi’yi boşaltma kararı verildi. Dışarıda toplanan gruba polis tekrar müdahale tehdidinde bulunurken Üçlü Amfi çatısından aşağıya LGBTİ+ bayrağı asıldı. Slogan atarak dağılan gruba biber gazı ve plastik mermi ile polis müdahalesi başladı. Müdahaleyle kütüphane, Matematik ve Mimarlık bölümleri tarafına geçilirken aralarında akademisyen ve araştırma görevlilerinin de olduğu birçok darplı gözaltı daha gerçekleştirildi. Kalabalık birçok farklı noktadan yapılan polis müdahalesi sonucunda dağıldı.

ODTÜ tarihine kara bir leke olarak yazılacak bugünden geriye darplı gözaltılar, plastik mermiyle edilen ateşler, biber gazları,’Verşan KÖK ODTÜ’ye rektör olamaz!’ ve ’Nerdesin aşkım, burdayım aşkım!’ sloganları, çığlıklar ile yuhlamalar kaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz