Almanya’da çektiği Dark ile büyük başarı yakalayan Netflix, başka bir başarılı Alman yapımı diziyle karşımızda; Dogs of Berlin. Türk kökenli futbolcu Orkan Erdem’in öldürülmesi soruşturmasını yürüten komiserler eski Neo-nazi Kurt ve Türk kökenli komiser Erol üzerinden, içinde uyuşturucu mafyasından bahis mafyasına, kirli işlere bulaşmış polislerden ırkçı gruplara kadar pek çok oluşumun bir araya geldiği ve çıkar çatışmasına girdiği bir dizi. Dizinin en başarılı yanı Almanya’da yaşayan pek çok etnik grubun çarpıcı perspektiflerle yansıtılmasında yatıyor. Bir yanda siyahi bir  Alman futbolcu gol attığında sevinmeyecek kadar tutucu olan Neo-naziler, bir yandan yıllardır süregelen dışlanmanın getirdiği öfkeyi biriktiren Türkler, diğer yandan kendi gettolarını kurmuş Lübnanlılar çok başarılı bir şekilde yansıtılıyor. Kişisel çıkar uğruna aile, mesleki değer gibi pek çok unsurun çiğnenmesi zaman zaman insanın kendini sorgulamasına sebep oluyor. Aynı zamanda, bizim ekranlardan izlediklerimizin arkasında ne kadar kirli işler döndüğüne şahit oluyoruz.

Aslında bu dizide yer alan hemen hemen her şey bir anlamda gerçek. Şikeye bulaşmış futbolcular, onlardan haberdar olup onlara göz yuman bir federasyon, yıllardır Almanya’da yaşamasına rağmen kendini o topraklara bir türlü ait hissedememiş gurbetçiler, istihbaratın her şeyden haberdar olup, somut bir şeyler yapmaması gibi pek çok olay çarpıcı bir şekilde aktarılıyor.  Ayrıca her etnik grubun kendi aralarında gettolaşıp suç çeteleri oluşturmaları, 4 milyon göçmenin yaşadığı ülkemizde böyle bir sorunun yaşanma ihtimalini düşündürüyor.

Dizide en çok ilgimi çeken şeylerden biri de, pek çoğumuzun 2. Dünya Savaşı ile tarihe karıştığını düşündüğümüz Nazilerin varlığını devam ettirdikleri gerçeğini göstermesi. Ritüellerine tutkulu bir şekilde devam ediyor, Almanya’da yaşayan diğer etnik grupları sindirmek için adeta can atıyorlar. Aslında Nazi tehlikesinin hala devam ediyor olması yüzümüze acı bir şekilde çarpıyor.

Oyunculara gelecek olursak, hemen hepsi Almanya’da sükse yapmış oyuncular. Karakterlerin üzüntülerini, hırslarını, aralarındaki ilişkileri gerçekçi bir düzlemde aktarıyorlar. Pek çok konunun çarpıcı detaylarıyla işlendiği, merak seviyenizi doruklara çıkartacak bu diziyi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Ömer Sevimli

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz