Mheddin Saho 3 Ocak 1994, Suriye İdlib doğumlu, görme engelli bir öğrencidir. 2014 yılında kazandığı ODTÜ İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nden 3.60/4.0 ortalamayla mezun oldu fakat Türkiye’de ikamet uzatma ve vatandaşlık başvurusunun uzun bir süre cevapsız kalması nedeniyle İspanya vizesi(Shengen) alarak önce İspanya’ya sonra da Almanya’ya okumak için gitti. İspanya’da kalamamasının sebebi Deusto Üniversitesi’nde(Bilbao) okumak için İspanya Hükümetinden yasal olarak herhangi bir yardım alamayacak olmasıydı. Hayat şartlarının Almanya’da daha insani olduğunu ve engelli bireylerin daha rahat yaşayabildiklerini düşünerek Almanya’ya gitti. Münih’te bulunan Ludwig Maximillan Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Sanatı alanındaki yüksek lisans programına daha başvurular başlamadan, önceki araştırmaları sebebiyle beğeni alarak kabul aldı.

Vizesi bitmeden önce yasal yollarla orada ikamet edebilmek için ve maddi durumu olmadığı için iltica etmeyi tercih etti. Başvurusu kabul olmadı. İtiraz etmesine rağmen tekrar reddedildi. Çünkü Dublin yasaları buna engel oluyordu. Bu yasaya göre vize alınan ülke vizeyi alan kişiden ilticai ve maddi olarak sorumludur. Yani, Almanya hükümeti Mheddin’i okuyacak olmasına rağmen İspanya’ya iade etmek istedi. Bu sebeple, tebligat yapılmadan 22.07.2019 sabahında gözaltına alınarak Münih Havalimanı’na götürüldü. Görme engelli olması ve avukatının yanında olmaması sebebiyle İspanya’ya giden bu uçağa binmek istemedi. Ertesi gün mahkemeye çıkarılmak üzere geceyi nezarethanede geçirdi. 23.07.2019 sabahı çıkarıldığı mahkemece sınırdışı işlemi gerçekleşinceye kadar(06.09.2019) cezaevinde kalmasına hükmedildi.

Cezaevinde, suç işlememiş olması ve sesini duyuramaması sebebiyle 24.07.2019 sabahından itibaren açlık grevine başladı ve hemen ardından tek kişilik hücreye kondu. Mheddin’in suçsuz olduğuna inanmasının sebebi, taşındığı her adresi ibraz etmesi, adli suç işlememiş olması ve orada bulunmasının tek sebebinin Dublin yasaları olmasıdır. 48 saat içinde yaşanan bu olaylar, şu anda kimseyle konuşamayan bir görme engellinin okumak için sığındığı bir ülkede ağır derecede suçlu muamelesi görmesi, Avrupa’nın mültecilere olan tutumunu gözler önüne sermektedir.

Kaynak: Mheddin Saho’nun arkadaşı Nisa Tanrıkulu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz