26 Şubat 2019 saat 18.30 sularında, kampüs içinde devam eden asfalt çalışmaları doğrultusunda, arkasına yol silindiri bağlı bir hafriyat kamyonu ODTÜ A4 kapısından giriş yapmak istedi. Bu hafriyat kamyonunun İç Hizmetler ile yapılan telefon görüşmesi sonrasında alınan yeni kararla ağır vasıta araçların girişine izin verilmeyen A4 kapısından geçişine izin verildi.

5 Mart 2019 saat 10.30 sularında, arkasına yüklenen demir direkler kasaya sığmayınca arka kapakları iple bağlanan, ODTÜ İdari Birimler stickerına sahip bir kamyonet A1 kapısından giriş yaptı.


6 Mart 2019 saat 12.30 suları ODTÜ Hazırlık yokuşunda, arkasındaki araçların uyarı kornalarına aldırış etmeden yoluna devam eden, arka kapağı açık bir kamyonet görüldü. Hangi kapıdan giriş yaptığı henüz net olarak bilinmeyen aynı kamyonetin, Batı Yurtlar bölgesinde de kaldırım tarafındaki arka kapağı açık bir şekilde seyir halinde olduğunu gören öğrenciler oldu.


Yaşanan bu olaylardan sonra İç Hizmetler ile yaptığımız görüşmede; hafriyat kamyonu, kamyonet ve bütün ağır vasıta araçların giriş için A7 kapısına yönlendirildiği, bu tarz araçların diğer A1 ve A4 kapılarından girişlerinin yasak olduğu, ayrıca 6 Mart’taki olayda eğer bir ihmal varsa gerekli bütün işlemleri yapmak için araştırmalarının devam ettiği bizlere aktarıldı. Olaya tanıklık eden bir arkadaşımız ise olay sonrasında ODTÜ Rektörü Verşan KÖK’ e durumu anlatan bir mail attığını, mailine kısa süre içinde dönen KÖK’ ün olayla ilgileneceklerini söylediğini bizimle paylaştı. Ayrıca Rektör Verşan KÖK’ ün, olaylardan rahatsızlık duyan bir başka arkadaşımızın attığı mailini ise, ‘‘Dün ve bugünkü 2 aracı görünce en az sizler kadar rahatsız olduğumu bildirmek isterim. Her ikisinin de cezalandırılması için talimat verdim. Tüm kapılara gereken uyarıları bu sefer bizzat kendim yaptım. Sizler de takip edin ve herhangi bir yanlışlığı direkt bana bildirin. İlgin için senin nezdinde tüm arkadaşlarına teşekkür ederim.’’ şeklinde cevapladığı elimize geçen bilgiler arasında.

Pekala, bundan 4 ay kadar önce ne olmuştu?

ODTÜ Psikoloji Bölümü öğrencisi arkadaşımız İrem Kütük, A4 kapısı yokuşunda arka kapağı açık halde seyir eden kamyonetin kendisine çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine ODTÜ Rektörlüğü bütün ODTÜ mensuplarına alacağı önlemleri sıraladığı bir mail atmıştı. Aradan geçen süre zarfında alınan yeni kararların uygulanmasındaki usulsüzlükler, biz ODTÜ öğrencilerini endişelendiriyor, can güvenliğimizi tehlikeye atmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz