25 Aralık 2017 tarihinde ODTÜ Rektörü M. Verşan KÖK, ODTÜ KKM’de bulunan Kemal Kurdaş Salonu’nda öğrencilerle bir forum gerçekleştirmişti. Konuşulanların takibini ve değerlendirmesini yapmak üzere sizlere “Make ODTÜ Great Again!” başlıklı bir yazı yayınlamıştık. O forumun üzerinden yaklaşık bir buçuk sene geçti. Şimdi verilen sözlerin ve söylenenlerin değerlendirmesini yapmak üzere bahsi geçen yazımızdaki bazı maddeleri tekrar gündeme getirmek ve ODTÜ öğrencilerini bilgilendirmek istedik. O günden bugüne neler değişti? İşte bir önceki yazımızdan bazı maddeler ve sonrasında gerçekleşen gelişmeler…

 • Derslik yetersizliği nedeniyle 2018 yılında Türk Dili Bölümü çevresinde büyük bir amfi yapımına başlanacağı söylenmiştir. Projenin “Yüksel Projesi” olarak adlandırıldığı belirtilmiştir.

Sonuç: ODTÜ Yüksel Proje Amfisi’nin temeli 12 Nisan 2018 tarihinde atıldı. Yüksel Proje’nin 40. yılına özel sosyal sorumluluk projesi olan Yüksel Proje Amfisi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirilen ilk hibe proje oldu. Amfi, Yüksel Proje Uluslararası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, İnşaat Mühendisliği Bölümü 1979 yılı mezunu Celal Akın ile ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’ün katılımlarıyla 11 Ocak 2019 Cuma günü yapılan törenle açıldı. 

 • Kütüphane binasının yetersizliği nedeniyle, yeri tam olarak belli olmamakla beraber mevcut kütüphane binası yanına yapılması planlanan, öğrenci çalışma salonlarının yer alacağı yeni bir kütüphane binası yapımına başlanacaktır. Bağış yapılacağı konusunda Rönesans Holding ile bir sözleşme imzalanmıştır. Ayrıca başka ODTÜ mezunları ile de bağış konusunda görüşülmüştür.

Sonuç: Yapılması planlanan/sözü verilen ek kütüphane binasının yapımı ile ilgili herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Bilindiği kadarıyla bir teşebbüste bulunulmadı.

 • Gazi Mustafa Kemal Atatürk kompleksi yapımı düşünülmektedir.

Sonuç: Bilindiği kadarıyla bir teşebbüste bulunulmadı.

 • “ODTÜ Öğrenci Merkezi Binası” ve bir “ODTÜ Meydanı” yapılması planlanmaktadır.

Sonuç: Bu konu ile ilgili bilinen herhangi bir girişimde bulunulmamıştır.

 • Önümüzdeki dönemde KYK tarafından bir kadın ve bir erkek yurdu yapımına başlanacaktır. Ek olarak yeni dönemde yurt başvurusu yapmış olan tüm öğrencilerin yurtlara yerleştirildiği belirtilmiştir.

Sonuç: Bahsedilen yıl içerisinde olmasa da bu sene KYK yurt inşası hakkında öğrencilere bir bilgilendirme e-postası gelmiştir. T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü ile ODTÜ arasında 21 Mayıs 2018 tarihinde imzalanan protokol üzerine yurt inşasına başlanacaktır. Bahsi geçen bölgenin Batı Spor Merkezi komşuluğundaki kavaklık arazi olduğu belirtilmiştir. Arazinin orman statüsüne sahip olmadığı söylense de yurt inşası için birçok kavak ağacı kesilecektir. Şimdilerde ODTÜ öğrencileri bu bölgede yurt yapımını ve ağaçların kesilmesini engellemek amacıyla bir eylem başlatmıştır.

 • ODTÜ Rektörü M. Verşan KÖK “Bizim için öğrencilerin siyasi görüş ve yaklaşımları önemli değildir. Bütün öğrencilere eşit uzaklıkta, mesafede olmak zorundayız. Aksi taktirde bu üniversiteyi yönetemezsiniz.” demiştir.

Sonuç: ODTÜ Rektörü M. Verşan KÖK’ün bu sözlerine rağmen 10.05.2019 tarihinde ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması tarafından gerçekleştirilmesi planlanan Onur Yürüyüşü etkinliği engellenmiş olup bahsi geçen tarihte güvenlik önlemleri olarak kampüse birçok sivil polis ve çevik kuvvet ekibi girmiştir. Etkinlikle ilişiği olan ya da olmayan birçok ODTÜ öğrencisi ve akademik personel ciddi anlamda zarar görmüştür.

 • M. Verşan KÖK, “Romeos filminin gösterilmemesi ile ilgili iletişime geçildi, yine de gösterileceği bildirildi. Bu da bir tercihtir. Sizlerin zarar görmemesi için biz de elektriklerin kesilmesi uygulamasını yaptık. Gereken önlemlerin alınmasını istedik.” dedi.

Sonuç: Bu olaya benzer bir olay 10.05.2019 tarihinde ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması tarafından gerçekleştirilmesi planlanan Onur Yürüyüşü etkinliğinde yaşanmıştır. Öğrencilerin güvenliği konusunda endişe duyulduğu iddia edilerek Rektörlük inisiyatifi ile kampüse alınan polis; gaz sıkmış, öğrenci ve öğretim görevlilerini darp ederek göz altına almıştır.

 • Açıkça yanıtlanmayan sorular üzerine, özellikle LGBTİ+ Dayanışması’na karşı baskıcı tavırların nedeni sorulduğunda Rektörümüz şu şekilde yanıt vermiştir: “Kararı Valilik aldı, kararı Valiliğin önünde protesto etmeniz daha doğru olur. Doğrudur yanlıştır tartışılır ama bu kararı Rektörlük almadı. Bu bir karardır, bu kararı Valilik almıştır.” dedi. Öğrenciler ise tepkisini ortaya koydu. Öğrencilerin oradaki güvenliğinin sağlanıp sağlanamayacağı, böyle bir protestoya gidilmesi durumunda ODTÜ yönetimi olarak kendilerinin de orada yer alıp almayacağı sorulsa da cevap alınamadı.

Sonuç: Ankara Valiliği bahsi geçen LGBTİ+ etkinliklerine yönelik yasağı kaldırmıştır. Buna rağmen 10.05.2019 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan Onur Yürüyüşü etkinliğine çeşitli nedenlerle ODTÜ Rektörlüğü tarafından yasak getirilmiştir. Etkinlik gerçekleştiğinde ise ODTÜ Rektörlüğü öğrencilerinin yanında yer almamıştır. Bu durum da öğrencilerin bahsi geçen forumda cevapsız kalan sorusuna yanıt niteliğindedir.

 • M. Verşan KÖK “Eymir ODTÜ’nün arazisidir, öyle de kalmaya devam edecektir. Yol projesiyle bir ilgisi yoktur.” dedi.

Sonuç: Bu konu ile ilgili başka bir açıklama gelmemiştir.

 • Engelsiz ODTÜ biriminde yaşanan bir sorun da dile getirildi. Görme engelli bir öğrencimiz şöyle dedi: “Her dönem normal bir öğrencinin harcaması gerekenden fazla bir zamanı materyal bulmak için harcıyorum. Bir yazılım eksikliği nedeniyle ders başarımızı etkileyen sorunlarla karşılaşıyoruz. E-kitaplarla ilgili problemlerimiz de var.”

Sonuç: Bu konu ile ilgili bilinen bir girişimde bulunulmamıştır.

 • Öğrenci topluluklarının derslik sorunlarıyla ilgili sorularına şu şekilde bir yanıt verildi: “Yeni bir trend var, bütün bölüm başkanları ve dekanlıklar yapmayı istemedikleri bir şey olduğunda Rektörlüğe suçu atıyor. Dersliklerle, bölümlerle ilgili tüm yetki ve inisiyatif bölüm başkanları ve dekanlıklara aittir.”

Sonuç: 2019 yılında ODTÜ öğrenci topluluklarının aylar öncesinden ODTÜ Kültür İşleri’nden yer ayırttığı bina ve amfilerde gerçekleştirilmesi planlanan etkinliklerin yapılması çeşitli mazeretlerle engellenmiştir. Bu engel bahsi geçen forumda belirtildiği üzere bölüm başkanları ve dekanlarca değil ODTÜ yönetimi tarafından gerçekleştirilmiştir.

 • Bir öğrenci tüm vegan ODTÜ’lüleri savunmak amacıyla sorunları dile getirdi. “Yemekhanede verilen menüler arasında vegan menü de yer almalıdır.” dedi. Vejetaryen menülerin iyileştirilmesi gerektiği söylendi. Rektörlük bu konuyla ilgileneceğini söyledi fakat söz vermek konusunda çekincelerinin olduğunu belirtti.

Sonuç: ODTÜ yemekhanesinde vegan menü seçeneği eklenmiştir.

 • “ODTÜ bizimdir ve bizim kalacaktır” sloganlarına karşı M. Verşan KÖK, “ODTÜ hepimizindir.” dedi.

Sonuç: ODTÜ Rektörü M. Verşan KÖK bu konu ile ilgili tutumunu 10.05.2019 tarihinde gerçekleşmesi planlanan Onur Yürüyüşü etkinliğinde bir kez daha çok net bir şekilde yansıtmıştır. ODTÜ UGT tarafından her sene planlanan ODTÜ Bahar Şenliği için yoğun uğraşlar verilmiştir. Sosyal medyada kampanya başlatılarak ünlü isimlerden destek alınmış ve Bahar Şenliği ODTÜ öğrencileri tarafından gerçekleştirilebilmiştir. Ek olarak 20.12.2018 tarihinde çeşitli bahaneler ile Rektörlük tarafından kapatılan ODTÜ Medya Topluluğu; üretimine devam ederek, okulda var olan öğrenci etkinliklerini destekleyerek ve olayları tarafsız bir şekilde yansıtarak ODTÜ’nün medyası olmaya devam etmiş ve 22.04.2019 tarihinde yeniden Rektörlük tarafından ‘resmi’ topluluk olarak değerlendirilmeye başlamıştır.

 • ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın sorunlarının uzunca bir süre daha giderilmeyeceği yönetim tarafından dile getirildi.

Sonuç: Söylendiği şekilde ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın sorunları halen çözüme kavuşamamıştır. Mücadele devam etmektedir.

 • Bisiklet yolu yapımı için gerekli görüşmelerin yapıldığı söylendi. Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün ilgilenmekte olduğu belirtildi.

Sonuç: Üniversitemizin A1 Girişi ve Sosyal Bina arasında kalan kesimde, taşıt yolunun doğusunda “Bisiklet Yolu ve Yaya Yolu Uygulaması” Çankaya Belediyesi tarafından yapılmıştır. Bu yol çift yönlü olarak hem yaya hem de bisikletli kullanımına açık olup, yaya ve bisiklet şeritleri yer çizgisi ile ayrılarak belirlenmiştir. Yolun her iki yönde giriş ve çıkış kesimlerine ilgili trafik uyarı levhaları yerleştirilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz