Ana SayfaÖne ÇıkanlarODTÜ101: ULAŞIM

ODTÜ101: ULAŞIM

OTOSTOP               

ODTÜ’de ulaşım denildiği zaman akla ilk gelen ODTÜ kampüsünün otostop kültürü olur. Kampüs içinde istenilen her noktadan her yere otostop çekmenin mümkünlüğünün yanı sıra belirli otostop noktalarına da değinmekte fayda var. KKM önünden A1 kapısı metro durağı yönüne, Devrim’in C Heykeli köşesinden A4 kapısı Yüzüncüyıl Mahallesi yönüne, yemekhaneden kavşağa inen merdivenlerden Batı Yurtlar (Demiraylar) Bölgesi’ne, Sunshine önünden Yüzüncüyıl Mahallesi yönüne,Batı Yurtlar Bölgesi’ndeki Konukevi karşısından Yüzüncüyıl Mahallesi veya Doğu Yurtlar (Numaralılar) Bölgesi’ne olmak üzere toplam 5 ana otostop noktası vardır.

RİNGLER

Kampüs içindeki bir diğer ulaşım aracı ise ringlerdir. Hafta içi turkuaz, mor, lacivert, turuncu, kırmızı-sarı, A1 ringi; hafta sonu gri olmak üzere toplam 10 sefer düzenlenmektedir. 

Turkuaz Ring: Hafta içi 08.15 ve 08.30’da 2 seferi bulunan bu ring Batı Yurtlar Bölgesi’nden Eğitim Fakültesi’ne oradan Garajlar’a devam eder.

Mor Ring: Hafta içi akşam ring servislerinden biri olan mor ring, 20.30-23.30 saatleri arasında bir saat ara ile Batı Yurtlar Bölgesi’nden Doğu Yurtlar Bölgesi’ne oradan A1 kapısını dolanarak geri Batı Yurtlar Bölgesi’ne döner.

Lacivert Ring: Bir diğer hafta içi akşam ringi olan lacivert ring ise 17.30-19.30 saatleri arasında bir saat ara ile A2 Bilkent metro durağı, Batı Yurtlar Bölgesi, Doğu Yurtlar Bölgesi, A1 kapısı rotalarını takip ederek geri A2 Bilkent metro durağına döner.

Turuncu Ring: 08.10-08.25 saatleri arasında 20 sefer şeklinde Batı Yurtlar Bölgesi’nden önce Bölümleri dolaşarak ardından Hazırlık’a oradan Doğu Yurtlar Bölgesi’ne oradan da A2 Bilkent Metro durağına geçer.

A1 Ringi (EGO): 08.OO-18.00 arası 15 dakika ara ile hafta içi her gün A1 kapısından Bölümlere oradan Hazırlık’a uğrayarak geri A1 kapısına dönen ringdir.

Kırmızı-Sarı Ring: Sene içinde en çok kullanılan ring seferi olan kırmızı-sarı ringler, 09.00-16.40 saatleri arası 20 dakika ara ile A2 Bilkent metro durağından sarı renkte yolculuğuna başlar. Batı Yurtlar Bölgesi’nden Bölümlere oradan Hazırlık üzerinden Doğu Yurtlar Bölgesi’ne geçer. Doğu Yurtlar Bölgesi’nde rengini kırmızıya çevirerek KKM üzerinden tekrar Bölümlere oradan Hazırlık’a oradan da A2 Bilkent metro durağına geçerek seferini tamamlar ve A2 kapısında tekrar sarı renge döner.

Gri Ring: Hafta sonu ringi olarak da bilinen gri ring, hafta sonları 09.30-18.30 bir saat ara ile A2 Bilkent metro durağından başlayarak başlıca Batı Yurtlar Bölgesi, Hazırlık, Doğu Yurtlar Bölgesi, KKM, A1 kapısı, Rektörlük, Batı Yurtlar Bölgesi, A2 Bilkent metro durağına uğrayarak rotasını tamamlar.

Gri Ring (Akşam): Hafta sonu akşam ringi olarak da bilinen gri ring, hafta sonları 19.30-23.30 bir saat ara ile A2 Bilkent metro durağından başlayarak başlıca Batı Yurtlar Bölgesi, Yüksel Proje Amfisi, Doğu Yurtlar Bölgesi, KKM, A1 kapısı, Rektörlük, Batı Yurtlar Bölgesi, A2 Bilkent metro durağına uğrayarak rotasını tamamlar.

Toplu Taşıma

Kampüs içinden belirli merkezi noktalara ulaşım konusuna gelecek olursak, kampüs içinden 132, 411 ve 482 numaralı Özel Halk Otobüsleri’ni kullanarak Bahçelievler, Kızılay, Ulus ve Keçiören bölgelerine gidebilirsiniz. Yaklaşık olarak 15-20 dakikada bir gelen otobüsler A4 kapısında girer ve KKM önünden geri A4 kapısına döner, bölümleri dolaşmaz. Ayrıca otobüsle ulaşımda Ankarakart kullanılmaktadır, kartınızı Kızılay ya da Akköprü metro duraklarından kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Dolmuşlar ise akşam 18.00’a kadar yemekhane önünden kalkar. Kampüs içinden dışına Ulus, Ayrancı ve Kızılay bölgelerine olmak üzere 3 çeşit dolmuş bulunur. Ulus ve Kızılay dolmuşları A1 kapısından çıkarken Ayrancı dolmuşu A4 kapısından çıkar. Dolmuşların kalkış aralıkları doluluk oranına göre değişir ve otobüs fiyatına göre daha pahalıdır. Güncel otobüs ve metro biniş ücreti 7.50 TL, eğer tekrar başka otobüs ya da metro kullanılacaksa aktarma bedeli 4.50 TL, dolmuş ücreti 17 TL, A1 kapısı ve Yüzüncü Yıl Mahallesi’nden kampüs içine dolmuş ise 5 TL’dir.

Belki de en önemli en merak edilen ulaşım ağı AŞTİ ve YHT Garı’na nasıl gidilebileceğidir. AŞTİ’ye ister Yüzüncüyıl Mahallesi’ne otostop veya otobüs ile geçerek Pazar Durağı’ndan 419 numaralı otobüs ile ister A1 kapısında bulunan ODTÜ metro durağından Kızılay yönüne binilerek Kızılay’da Ankaray aktarması ile AŞTİ durağında inilerek istenirse de Ulus dolmuşları ile ulaşım sağlanabilir. 

Ankara YHT Garı’na ise ister kampüs içinden veya Yüzüncüyıl Mahallesi’nden geçen Ulus dolmuşlarıyla istenirse de A1 kapısında bulunan ODTÜ metro durağından Kızılay’a gidip Kızılay durağından Keçiören metrosuna aktarma yaparak iki durak sonra Gar durağına ulaşım sağlanır.

-Ringler hakkında daha detaylı bilgi için
-Ringlerin anlık konum ve zamanlarına daha kolay erişim için


(2019 yılında Merve Kablan tarafından yazılmış bu yazı, 2023 yılında güncel bilgilere göre ODTÜ Medya Topluluğu üyeleri tarafından düzenlenmiştir.)

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsor

Bu platform Nish Digital tarafından desteklenmektedir.

POPÜLER İÇERİKLER