ODTÜ101: YEMEK

ODTÜ’de yemek yemek için seçenek bol gözükse de çoğu zaman kararsız kalınabiliyor. Bu yazıda nerede ne yenirden ziyade yemek ve kahve mekanları hakkında önemli noktalara değinmeye çalışacağım. 

Kampüste yemek denilince akla ilk gelen zamlarla beraber artık pek de öğrenci dostu olmayan yemekhanedir. ODTÜ Yemekhanesi’nde 11.30 – 14.00 saatleri arasında öğle yemeği, 17.00 – 18.30 saatleri arasında akşam yemeği, ayrıca Kafeterya Kafe bölümünde de 08.00 – 16.00 saatleri arasında yemek servisi yapılmaktadır. Yemeklerin öğrenciler için güncel ücreti 15 TL olan yemekhanede, günün menüsüne göre değişim gösterse de Hazırlık öğrencilerinin çıkışıyla birlikte 12.30’da ve akşam yemeklerinde yoğunluktan dolayı sırada uzun süre beklenilmektedir. 

Özellikle kampüs içinde kalan öğrencilerin yemek ihtiyacını karşılayan diğer yer ise yurt kantinleridir. Saat 7-7.30 civarı açılıp gece 23.00’a kadar hizmet veren kantinlerin bazı ün yapmış yiyecek ve içecekleri vardır, örneğin;

-5.yurt makarnası

-8.yurt YPT (yoğurt, pilav, tavuk) ve YPK (yoğurt, pilav, köfte) ’si.

Gün içinde en çok vakit geçirilen yer şüphesiz bölümlerdir. Ders saatleri içerisinde açık olan bölüm kantinlerinde ise bazı ün yapmış yiyecek ve içecekler şöyle; 

– Beşerî Kantininin Hüseyin’i,

– Bilgisayar Mühendisliğinin kahvesi,

– Havacılık ve Uzay Mühendisliğinin kurabiyesi.

ODTÜ’ de yemek denilince geriye daha önce bahsetmediğim, yemek ihtiyacını karşılamak ve arkadaşlarla hoş vakit geçirebilmek için takılanabilecek mekanlara değinmek kaldı. Doğu Yurt Bölgesi’nden başlayarak aşağılara doğru inerken ilk bahsedilmesi gereken yer Sunshine Cafe ve Kocatepe olsa gerek. Kampüsün A4 kapısı yokuşundan aşağı inilince sol tarafta kalan bu iki mekân, öğrenciler tarafından oldukça rağbet gören mekanlardır. Ayrıca okulda maç yayınları yapan tek yer de Sunshine’dır. Bu iki mekânın arkasında Konukevi 1’in altında Çatı ismiyle (eski Arka Bahçe) paket yemek satışı yapan bir mekân da bulunur.

Çarşı’ya doğru inerken ilk karşılaşacağınız yerlerden biri Şok’un karşısında olan Solvay’dir, kahvenin yanında tatlı ve sandviç gibi seçenekleri de orada bulabilirsiniz. Yolunuza Şok ve ODTÜDEN arasından devam ettiğinizde göreceğiniz yer kedilerin uğrak mekânı Balıkçım’dır. Tahmin edileceği üzere Balıkçım’da deniz ürünleri yemekleri satılmaktadır. Balıkçım’ın hemen karşı köşesinde Grano bulunur. Grano okulda kahve denilince akla gelen yerlerden biridir. Yolunuza Çarşı önüne doğru dar yoldan devam edince ise karşınızda Pizzacı Altan ve Zeynel Çilli’yi bulursunuz. Çarşı’ya girerken sizi Central karşılar, burada kahvenin yanı sıra kahvaltılık menü de dahil birçok yemek seçeneği bulabilirsiniz. İçeri girdiğinizde ise üst katta bulunan Susam’da simit, poğaça ürünlerinin yanında ana yemek menüsü de mevcuttur. Susam ile aynı katta Vina bulunur, burada da hem kahve hem de yemek seçeneklerine ulaşabilirsiniz. En alt katta ise Makara, Ziyafet, SR Döner ve Coffee101 bulunur. 

Çarşı’dan bölüm taraflarına geçtiğinizde kalan tek yer Çatı’dır. Çatı’da açık büfe kilo ile satış yapılır. Hafta sonları hafta içlerine göre fiyatın arttığı bu mekânda sabah 11.00 civarına kadar kahvaltı servisi, sonrasında ise ana yemek çeşitlerinden meyvesine kadar birçok çeşit bulunur. Kilo ile satış kısmının yanında pasta, kahve ve çayın satıldığı tezgâh da mevcuttur.

Ayrıca yemekhane hakkında daha fazla bilgi için Anlat Hocam youtube kanalımızdaki ODTÜ101 Yemekhane videomuzu izleyebilirsiniz.

Afiyet olsun…


(2019 yılında Merve Kablan tarafından yazılmış bu yazı, 2023 yılında güncel bilgilere göre ODTÜ Medya Topluluğu üyeleri tarafından düzenlenmiştir.)

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsor

Bu platform Nish Digital tarafından desteklenmektedir.

POPÜLER İÇERİKLER